Az offokat kérném mellőzni; a probléma az amikor kifejezem az a1-t behelyettesítem a második egyenletbe és a q^5 és q^6-onnal nem tudok egyszerűsíteni, kiemelni.2014. nov. 9. 15:25
1/5 anonim válasza:
HA számológép használható, akkor itt egy megoldási menet:
a1+a2=160. a2 ugyebár a1*q, így az egyenlet lesz:
a1+a1*q=160
kiemeljük a1-et:
a1*(1+q)=160
a1=160/(1+q)
Rendezzük a 2. egyenletet:
a6+a7=1215
a1*q^5 + a1*q^6 = 1215
a1*q^5*(1+q)=1215
Behelyettesítünk a második egyenletbe:
160/(1+q) * q^5*(1+q) =1215
(160 * q^5*(1+q)) /(1+q) = 1215
egyszerűsítünk (1+q)-val, eltűnik a tört:
160*q^5=1215
Itt jön a számológép, leosztunk 160-al:
q^5=7,59375
majd a gyökvonás:
q=1,5
Megvan q, ebből kiszámolható a1:
a1=160/(q+1)
a1=(160/2,5)
a1=64
És kész a feladat.
2/5 A kérdező kommentje:
a1*q^5 + a1*q^6 = 1215
a1*q^5*(1+q)=1215
hogy lett a +a1*q^6 -ból *(1+q)?
2014. nov. 9. 19:44
3/5 A kérdező kommentje:
az a rész egy kicsit homály, de ment a zöld kéz
2014. nov. 9. 19:45
4/5 A kérdező kommentje:
oké, most esett, le és nagyot koppant XD
2014. nov. 9. 19:48
5/5 anonim válasza:
Azt a lépést nem kommentáltam, lehet kellett volna.. :D