9. -es matek! Hogyan alakítom szorzattá?

4x^4-13x^2-12
2014. nov. 9. 09:58
 1/5 anonim ***** válasza:
Észreveszed, hogy x^2-re nézve ez egy másodfokú kifejezés, megkeresed a gyökeit, és felírod gyöktényezős alakban. (Aztán a két tényezőt lehet, hogy újra szorzattá tudod alakítani, hiszen azok x-ben lesznek másodfokúak.)
2014. nov. 9. 10:00
 2/5 A kérdező kommentje:
9.-ben nincs másodfokúzás, 3 módszert tanultunk, kiemelés, nevezetes azonosságok alapján, csoportosítás, aztán kiemelés, és van olyan, amit így bontogatni kell vagy hogy, és ez is olyan. Ha le tudnád vezetni jó lenne.
2014. nov. 9. 10:10
 3/5 anonim ***** válasza:

Akkor hogy jobban lássunk, helyettesítsünk y = x^2-et:

4*y^2 - 13*y - 12 = 4*y^2 - 16*y + 3*y - 12 = 4*y(y - 4) + 3*(y - 4) = (4*y + 3)*(y - 4) = (4*x^2 + 3)*(x^2 - 4) = …

A második tényezőt szerintem még lehet alakítani, de az már menni fog.

2014. nov. 9. 10:20
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Azt nem tudtam, hogy a -13x^2-tel mit kezdjek, sejtettem, hogy bontani kell, de sehogy nem jött össze.
2014. nov. 9. 10:24
 5/5 anonim ***** válasza:

4x^2(x+2)(x-2)=4x^4-16x^2

(4x^4-13x^2-12)-(4x^4-16x^2)=3x^2-12=3(x+2)(x-2)



(4x^2+3)(x+2)(x-2)

2014. nov. 9. 10:38