Egy üzemben gyertyákat csomagolnak, minden nap ugyanannyit. Egy-egy dobozba hétfőn 33 , kedden 68 , szerdán 132 gyertyát tesznek. Hány dobozt használnak fel az egyes napokon, ha tudjuk, hogy az egy napon becsomagolt gyertyák száma kevesebb, mint 4000 ?

#matematika #évfolyam #Forditott Azonosság
2014. nov. 8. 14:37
 1/1 anonim ***** válasza:

Mivel minden nap ugyanannyi gyertyát csomagolnak be, ezért meg kell keresni az egyes napokon a dobozokba pakolt gyertyáknak a közös többszörösét, ahhoz, hogy a 33*(hétfőn becsomagolt dobozok száma)=68*(kedden becosmagolt dobozok száma)=132*(szerdán becsomagolt dobozok száma) egyenlőségek teljesüljenek.

A legkisebb közös többszörös megtalálásához fel kell bontanunk a három számot prím tényzőik szorzatára és utána minden prímtényezőt a legnagyobb előforduló kkitevőjével vezsünk és összeszorozzuk őket, ez így néz ki:

33=3*11

68=2^2*17

132=2^2*3*11

Ebben a három szorzatban a 2, 3, 11, 17 prímek fordulnak elő, a 2-nek legnagyobb kitevője a 2 a többi számnak pedig az 1, így a keresett szorzat:2^2*3*11*17=2244 ( itt egyértelműen csak ez a közös többszörös lehet j, mivel kiköti a feladat, hogy kevesebb mint 4000 gyertyát csomagolnak be egy nap alatt és a következő közös többszörös már 4488, ami meghaladja a 4000-es határt.)

Miután megvan a gyertyák száma már csak el kell osztani a fenti napokon a dobozok számával és így megkapjuk, hogy hány gyertyát raktunk a dobozokba az egyes napokon.

hétfő: 2244/33=68

kedd: 2244/68=33

szerda: 2244/132=17

2014. nov. 8. 15:58