Ügyes matekosok! Ti hogyan oldanátok meg ezt a két feladatot?


1) Jelölje S1 a 100-nál nagyobb, de 300-nál kisebb egész számok közül azoknak az összegét, melyek ötös maradéka 3, S2 azoknak a számoknak az összegét, melyek négyes maradéka 1. Határozzuk meg S2-S1 különbségét!


Egy darabig én is eljutottam (nem biztos, hogy jó)


S1:

a1= 108

d=5


S2:

a1=105

d=4


De hogyan tovább?



2) Egy számtani sorozat első 10 tagjának összege harmada a következő 10 tag öszegének. A sorozat hatodik tagja 10-zel kisebb a negyedik tagjánál. Melyik ez a sorozat?


Ennél odáig jutottam el, hogy a differencia talán -5.



Nagy szükségem van a segítségetekre, remélem válaszoltok!

Köszönöm szépen előre is!


2014. szept. 21. 19:34
 1/3 anonim ***** válasza:

1) Jelölje S1 a 100-nál nagyobb, de 300-nál kisebb egész számok közül azoknak az összegét, melyek ötös maradéka 3, S2 azoknak a számoknak az összegét, melyek négyes maradéka 1. Határozzuk meg S2-S1 különbségét!


S1:

a1 = 108

d = 5

an = 298

298 = a1 + (n-1)*d

298 = 108 + (n-1)*5

190 = (n-1)*5

38 = n-1

n = 39 --> a39 = 298

S1 = 39*(a1+a39)/2

S1 = ...


S2:

a1 = 105

d = 4

an = 297

...


S2-S1 = ...

2014. szept. 21. 21:19
 2/3 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm!

Így már sikerült befejezni! Nagyon sokat segítettél, nagyon hálás vagyok! Köszönöm! :D

2014. szept. 21. 22:21
 3/3 anonim ***** válasza:
Szívesen.
2014. szept. 22. 09:09