Csepák Zoltán kérdése:

Egy táska árát 20%-kal csökkentették, majd 18%-kal felemelték, így 3776 Ft lett az ára. Mennyibe került eredetileg?

Valaki tudna nekem segíteni ebben? Nem igazán értem az ilyen jellegű feladatokat, de mindenképpen meg kéne oldanom. Nagyon örülnék, ha valaki tudna segíteni ebben.

2014. nov. 2. 21:52
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Eredeti ár: x

Mostani ár:3.776

20%-al csökkentett ár: 0,8x

18%-al növelt ár: 0,8x*1,18

Egyenlet: 3776=0,8x*1,18

3776=0,944x

4000=x

2014. nov. 2. 22:03
 2/3 anonim ***** válasza:

A táska ára eredetileg Y volt. Ezt 20%-al csökkentették, tehát az 0,8×Y, és ezt megemelték 18%-kal, tehát (0,8×Y)×1,18. Ez egyenlő 3776-tal.

Vagyis:

0,8×1,18×Y=3776

0,944×Y=3776

Y=3776/0,944

Y=4000

A táska eredetileg 4000 forint volt.

2014. nov. 2. 22:07
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítségeteket! Sokat segített! :)
2014. nov. 3. 19:53