Egy műszer helyes működésének feltétele, hogy a benne lévő vas-és rézhuzal közötti hosszúságkülönbség minden hőmérsékleten 5cm legyen. αvas=1,2*10^-5 1/°C, αréz=1,8*10^-5 1/°C. Mekkora a huzalok hossza 0 °C-on?


2014. nov. 2. 14:13
 1/1 Józsi tanár válasza:

Mivel minden hőmérsékleten a hosszkülönbség 5 cm, a hőmérséklet változás hatására bekövetkező hosszváltozásnak mindkét fém estén azonosnak kell lenni. 0 °C-on a huzalok hossza közötti különbség 5 cm.


lFe - lCu =5 lFe = 5 + lCu

lCu . αCu . Δt = lFe . αFe . Δt Δt-vel egyszerűsítünk.

lCu . 1,8 . 10^-5 = (5 + lCu) . 1,2 . 10^-5

lCu = 10 cm

lFe = 5 + lCu = 15 cm

2015. márc. 5. 22:49