A metrószerelvény maximális gyorsulása 3 m/s2, legnagyobb fékezési lassulása pedig 4 m/s2. A szerelvény legnagyobb megengedett sebessége 86,4 km/h. Mekkora minimális idő alatt teheti meg a metrószerelvény két állomás közötti 1200 m-es pályaszakaszt?


Addig eljutok, hogy v=l/t--> t= l/v 50 S alatt teszi meg egyenletes mozgás esetén a távot, de valahogy be kell iktatni a két gyorsulási tényezőt is ami nem megy.

Valaki tud segíteni ?


2014. okt. 21. 15:11
 1/2 A kérdező kommentje:

57s


hozzá kell még adni az a=v/t --> (t=v/a1 + t=v/a2) *0,5 -t ami 7s lesz tehát 57s a vége.

2014. okt. 21. 15:33
 2/2 anonim ***** válasza:

Mivel a gyorsulás és a lassulás is m/s²-ben van megadva, célszerű a legnagyobb sebességet m/s-ba váltani.

86,4 km/h; a mérőszámot 3,6-del osztva: 24 m/s.


A gyorsulás 3 m/s², másodpercenként. Tehát 24/3 = 8 mp alatt gyorsul fel 24 m/s-ra.

A lassulás 4 m/s², másodpercenként. Tehát 24/4 = 6 másodperc alatt áll meg a csúcs-sebességről.


Úgy tekinthetjük, hogy az egyenletes gyorsulás és a lassulás alatt a kezdő- és végsebesség különbségének felével (középértékével) halad a szerelvény.


A gyorsulás alatt az átlagsebesség (24–0)/2=12 m/s. Így 8 mp-ig halad, azaz 8*12=96 m-t tesz meg.

A lassulás alatt az átlagsebesség (24–0)/2=12 m/s. Így 6 mp-ig halad, azaz 6*12=72 m-t tesz meg.

Marad 1200-96-72=1032 m, amit 24 m/s-os sebességgel tesz meg. Ennek az időtartama 1032/24=43 mp.


Így a két állomás közti utat 8+43+6=57 másodperc alatt teszi meg.

2014. okt. 21. 15:56