11. -es szögfüggvénnyel kapcsolatos matekfeladat? Hogy kell megoldani? (többi lent)


Mekkorák annak a szimmetrikus trapéznak a szögei és oldalai, amelybe egy 8 egység sugarú kör írható és rövidebbik alapja szintén 8 egység hosszú?

Rajzoltam és odáig eljutottam, hogy a trapéz magasságai egyenlőek az átmérővel (tehát sugár kétszerese, azaz 16e). De a szögfüggvény felállításához szükségem lenne a hosszabbik alapra vagy a szárra és azt nem tudom, hogy számoljam ki. Két ismeretlenes egyenlet vagy valami tétel? Előre is köszönöm a segítséget!



2014. okt. 31. 11:27
 1/6 anonim ***** válasza:

Az érintő négyszögről azt kell tudni, hogy a szemközti oldalak egyenlőek.


a + c =2*b


a = 8


Illetve a szimmetrikus trapézban igaz az alábbi összefüggés:


b^2 = m^2 + [(c-a)/2]^2

(A rövidebbik alap végpontjából meghúzzuk a magasságot a másik oldalra, ekkor egy b átfogójú x, m befogújú derékszögű háromszög keletkezik.)


A két egyenletben c és b az ismeretlen.

(c-a)/2 - őt jelöljük x-el:


b^2 = m^2 + x^2

a + (a+2x) =2*b


Ebből b és x már kijön.

Utána a b-m-x háromszögnek kiszámolható a hosszabb alapon lévő szöge.

2014. okt. 31. 11:35
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, így már értem.
2014. okt. 31. 11:37
 3/6 anonim ***** válasza:

Az első mondat helyesen:

szemközti oldalak ÖSSZEGE egyenlő.


Ha elakadsz, szólj.

2014. okt. 31. 11:49
 4/6 anonim ***** válasza:

Írjuk be az adatokat:


b^2 = m^2 + x^2

a + (a+2x) =2*b --> a+x=b


a=8, m=16.


b^2 = 16^2 + x^2

8+x = b


Ezt behelyettesítve az elsőbe:

(8+x)^2 = 16^2 + x^2

64 + 16x + x^2 = 256 + x^2


16 x = 192

x = 12


Vagyis a c oldal hossza = 8+2*x = 32

b^2 = 16^2 + 12^2


b=20.

2014. okt. 31. 11:59
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, így már minden teljesen érthető. Valamit biztos félreszámoltam...de most már kijött minden, szögek is.
2014. okt. 31. 12:18
 6/6 anonim ***** válasza:
Ez a megoldás jó, de van egyszerűbb is. :-)
2014. okt. 31. 22:02