Matekfeladat, tudnátok segíteni? 13F


Segítségeteket szeretnem kérni, ehhez a feladat megoldásához, amit csak próbálgatással tudok megoldani, de nem tudom levezetni.

Kati egy perselybe gyűjtötte a vásárlásokból megmaradt 2 és 5 forintosokat, stb... 157 db érme értéke 503 forint volt.

Hány darab 2 és 5 forintos volt.


Válaszotokat előre is köszönöm, a levezetés érdekelne, mert próbálgatással csak lassan tudom megcsinálni. :) 13/F



2014. okt. 5. 18:29
 1/8 anonim válasza:
A stb részben nincs valami utalás, hogy az érmék száma milyen arányban oszlik meg? E nélkül elég nehéz.
2014. okt. 5. 18:38
 2/8 A kérdező kommentje:
Nincsen csak az hogy karácsonykor összeszámolta a persely tartalmát...
2014. okt. 5. 18:47
 3/8 anonim válasza:

63 5Ft-os és 94 2Ft-os.


Két ismeretlenes egyenletrendszerrel. 2x+5y=503 és


x+y=157


Ebből y=157-x, behelyettesítve az első egyenletbe: 2x+5(157-x)=503. Zárójel feloldása: 2x+785-5x=503. Rendezve az egyenlete: 3x=282, x=94 y=157-94=63.

2014. okt. 5. 18:53
 4/8 anonim válasza:
Végül is ment anélkül is. Tanultatok már egyáltalán ilyen kétismeretlenes egyenletrendszereket?
2014. okt. 5. 18:57
 5/8 A kérdező kommentje:
Még nem :/ De azt hiszem sikerült felfognom :)
2014. okt. 5. 18:59
 6/8 anonim ***** válasza:

Legyen

x - a kétforintosok

y - az ötforintosok száma


Két egyenletet lehet felírni

x + y = 157

2x + 2y = 503


Megoldod, és kész vagy! :-)

2014. okt. 5. 19:00
 7/8 anonim ***** válasza:

Egyenlet nélkül:

Ha 157db 2 forintosunk van az 314Ft.

Ha 1db 2Ft-ost kicserélünk 5Ft-osra, akkor 3-mal nő az összeg.


314 helyett 503 Ft-ot kell kihozni, vagyis

189 Ft-al többet.

Ehhez 189/3 = 63 érmét kell kicserélni.


63 5Ft-os van, és 94 2Ft-os.

2014. okt. 6. 10:13
 8/8 anonim ***** válasza:

Vagy egyismeretlenessel:

(157-x)*5+x*2=503

2015. jan. 2. 14:27