Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Zárt térben vizet melegítünk,1...

Zárt térben vizet melegítünk,100 fok felet hogyan változik a zárt tér nyomása?

Figyelt kérdés
Nos nem találtam a netten pontos leírást rá sehol, így tegyük fel, vagy egy X zárt terünk, az tegyük fel tele van vízzel, amit melegítünk! 100 fok felet, szóval a víz forráspontja feletti hőmérsékleten a tartályban uralkodó nyomás mekkora lesz, miként alakul 200, 300, 400, .. stb hőfokon!

#víz n
2014. okt. 28. 22:25
 1/5 A kérdező kommentje:
Most tekintsünk el a tartály nyomás, és hőtűrő kepésségétől, meg a melegítés gyakorlati módjától..
2014. okt. 28. 22:31
 2/5 anonim válasza:
Gay Lussac II. alapján kiszámolhatod (p/T=áll)
2014. nov. 6. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Az anyagok halmazállapota változik a hőmérséklet függvényében. Példa:

A víz (normál légköri nyomáson) 0°C alatt szilárd (jég), 0 és 100°C között folyadék (folyékony víz), 100°C felett gáz (ezen belül is gőz, nem gáz!) halmazállapotú. Azonban biztos tudod azt is, hogy ha valaminek növeljük a nyomását, (pl. 1 barról 10 barra), akkor magasabb is lesz a forráspontja. Példa:

A víz forráspontja 1 bar nyomáson 100°C

Azonban 10 bar nyomáson már 181°C.

Ebből arra lehet következtetni, hogy vehetünk bármilyen magas hőmérsékletet, ha elég nagy nyomás alá helyezzük az adott közeget, cseppfolyósíthatjuk. Na, itt jön a képbe a kritikus hőmérséklet fogalma.

A kritikus hőmérséklet definíciószerűen az a hőmérséklet, amely felett az adott anyag MÁR NEM LEHET kondenzáltatni (folyadék halmazállapotba átalakítani).

Víz esetében ez az érték 374°C. Tehát Ha te felhevíted a vizet (ergó gőzt állítasz elő) 1 bar nyomáson, és felnyomod mondjuk 100 barra, akkor lesz 350°C-os vized (a kondenzációs hővel és társaival most ne foglalkozzunk).

Viszont ha neked van 375°C-os vízgőzöd, akkor ráültetheted az egész bolygót, akkor sem fog többet folyadék válni belőle, hacsak nem hűtöd vissza.

2014. nov. 6. 23:00
 4/5 A kérdező kommentje:
Kérdés.. Mondjuk 1 liter víz 374 C fokra melegítve ugye ami a kritikus pont, hány bár nyomása lesz? Meg mekkora az energiafelvétele? KW -ban kifejezve?
2014. nov. 6. 23:37
 5/5 anonim ***** válasza:
Ha a zárt teret teljesen kitölti a víz, akkor -mivel a folyadékok gyakorlatilag összenyomhatatlanok- a hőtágulás megakadályozása iszonyatos nyomáshoz vezet, hiszen, ha pontosan összenyomhatatlan volna, akkor végtelen nyomású lenne. Valószínű szétrobban a tartály, mielőtt még a hőmérséklet elérné a 100°C-ot, de ilyen óriási nyomásokon a víz sem 100°c-on forr, hanem sokkal magasabb hőmérsékleten, szóval ha a 100°C-ig még ki is bírja az edény, akkor sem kezd el forrni benne a víz, hanem fölrobban az egész. A kritikus pont feletti nyomáson pedig eltűnik a különbség a folyadék és gőz között.
2014. nov. 7. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!