Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Amikor egy atomról egy elektro...

Amikor egy atomról egy elektron lelökődik akkor hat valamilyen erő az atomra? Tehát hogy ellöki-e az atomot. Meg változtatja-e ez az eredeti mozgását. Ha fotonnal adjuk neki ezt az energiát akkor amikor elnyeli a foton változik a mozgása?

Figyelt kérdés

2014. júl. 6. 17:55
 1/7 anonim ***** válasza:
Az impulzusmegmaradás elve közelítőleg leírja a folyamatot. Azonban ez a változás észrevehetetlen, a tömegkülönbség mérete miatt.
2014. júl. 6. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Igen, természetesen. A tömegek arányában mozdulnak, ami elektronnál és protonnál kb. 1:2000 - a többi atomnál ennek még sokszorosa. A legtöbb helyzetben el lehet hanyagolni, kivéve talán fénysebesség közeli elektronoknál.
2014. júl. 6. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Kb milyen gyorsan pótlódik ez az elektron?
2014. júl. 6. 18:19
 4/7 anonim ***** válasza:
Mivel az atom csak úgy magától nem löki le az elektronjait, kell ott lennie egy harmadik dolognak is, ami az elektront kilöki. Ilyenkor viszont az impulzus a három dolog közt oszlik el, ezért ennyiből nem lehet megmondani, hogy maga az atom ellökődik-e vagy sem.
2014. júl. 6. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Ha egy atomra fotont bocsátasz, akkor az képes kilökni egy atommag körüli elektront a helyéről, ki az atomból. Ebben az esetben egy magasabb pályán mozgó elektron lép a kilökött helyére. Mivel egy lentebbi pályára került, kevesebb energiára van szüksége, és ez az energia karakterisztikus sugárzásként távozik az atomból. Az atom "mozgását" nem hinném, hogy megváltoztatná. Az elektron tömege 1836-szor kisebb a proton és neutron tömegénél.
2014. júl. 6. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Természetesen megváltoztatja az atom mozgását. Az elektron is visz el impulzust, az atomnak is lesz valamekkora a kibocsátás után, és ahogy az előttem szóló írta, az ionizáláshoz valamilyen külső behatás (sugárzás vagy ütközés) szükséges, vagyis ennek a tényezőnek is lesz egy impulzusa. Érvényes továbbá az energiamegmaradás és az impulzusmomentum megmaradás is, ez a kettő az impulzus megmaradással együtt határozza meg a folyamatot.
2014. júl. 7. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Ha pedig egy atomra egy még nagyobb energiájú gamma fotont bocsátasz, akkor magreakciót is kiválthat, na ott már lehet érzékelhető visszalökődés, de ott is attól függ, hogy milyen reakciót vált ki, és annak hány résztvevője mit fog csinálni. Picit talán idevág még a Mössbauer-spektroszkópia is.
2014. júl. 8. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!