Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az atom mag körül keringő...

Az atom mag körül keringő elektron sebességét a hőmérséklet változtatásával lehet változtatni? Amikor szigetelőhöz oda vonzza a + töltésű anyag az elektronokat akkor mi lesz az elektron mozgási energiájával?

Figyelt kérdés
2.(kiegészítés) Szigetelő egyik oldalára +töltésű anyagot helyezünk ami a szigetelő másik oldalára oda vonzza az elektronokat.

2014. ápr. 24. 15:49
 1/3 anonim ***** válasza:

Lehet, csak itt a sebesség elég tág fogalom... nem teljesen határozott, csak tartományok vannak (tól-ig).

Inkább úgy érdemes mondani, hogy az energiája és persze a kiterjedése növekszik meg. De ez is csak konkrét érték lehet, mert atompályák vannak. Félpályán, pályák között csak nagyon rövid ideig lehet az elektron.


Amikor az elektront odavonzza az ellentétes töltés valahova, akkor - miután odaért - egy kicsit lecsökken a mozgási energiája, hiszen potenciálgödörbe kerül. De ez a csökkenés nagyon kicsi.


Amúgy mi köze a két kérdésnek egymáshoz?

2014. ápr. 24. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Elektron van mind kettőben. :)
2014. ápr. 24. 16:23
 3/3 sadam87 ***** válasza:

Az atomban az elektronok meghatározott energiaszintű pályákon vannak. A Heisenberg-féle bizonytalansági reláció miatt az elektron sebessége nem határozható meg pontosan egy kis (például atomi méretű) térrészben, ezért az elektron sebességét atomon belül nem is szokták értelmezni. A kvantummechanika hullámfüggvények segítségével írja le az elektronokat az atomon belül.

Ha megnöveljük a hőmérsékletet, az atomok mozgása gyorsul. Az ütközések hatására az atom elektronjai többletenergiára tehetnek szert, azaz gerjesztődhetnek (esetleg le is szakadhatnak). De ekkor sem lehet megmondani (legfeljebb átlagosan), hogy növekedik-e az elektron sebessége.

Amikor egy szabad elektron lassul (pl. egy atommag közelében), a felesleges energiáját elektromágneses sugárzás formájában bocsájtja ki. Ez általában nehezen érzékelhető (kis energiájú), de nagy sebességű elektronok esetén megfigyelhető az ún. fékezési Röntgen-sugárzás.

[link]

2014. ápr. 24. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!