Hogyan kell megoldani? (térgeometria/hasáb)


1.)

Egy 43 cm magasságú egyenes hasáb alaplapja egyenlő szárú trapéz, amelynek párhuzamos oldalai 21 cm és 16 cm, szárai pedig 9 cm hosszúak. Mekkora a felszíne és a térfogata?


2.)

Milyen tömegű az a szabályos hatszög alapú, egyenes hasáb alakú bazalttömb, amelynek alapéle 0,24 m, magassága 2,46 m, és a bazalt sűrűsége 2,85 kg/dm^3?



2014. okt. 23. 13:50
 1/3 anonim ***** válasza:
72%

1. Térfogat: alapterület*magasság, tehát nekünk első körben az alapterületre, vagyis a trapéz területére van szükségünk.


Rajzoljunk egy egyenlő szárú trapézt (vázlatot), és jelöljük az adatokat. A rövidebbik alap végpontjaiból húzzuk be a magasságvonalakat; mivel ezek egyenlő hosszúak, párhuzamosak és merőlegesek az alapokra, ezért a trapézon belül egy téglalapot kapunk, melynek 2 oldala a magasság, másik két oldala pedig a trapéz rövidebbik alapjának a hossza, vagyis a hosszabbik alap "közepe" így 16 cm hosszú. Mivel egyenlő szárú trapézról van szó, ezért a másik két alaprész hossza azonos (2 háromszög, melynek egyik befogójának és az átfogójának a hossza megegyezik, így a másik befogó is ugyanolyan hosszú), összesen 21-16=5cm hosszúak, így egynek a hossza 5/2=2,5 centiméter. Az előbb említett derékszögű háromszögre felírható a Pitagorasz-tétel:


2,5^2+m^2=9^2


6,25+m^2=81


m^2=74,75


m=gyök(74,75)=~8,6458, tehát a trapéz magassága 8,6458cm. Innen a területe (16+21)*8,6458/2=159,9473cm^2, innen pedig a térfogat: 159,9473*43=6877,7339cm^3.


Felszín: határolólapok összterülete. A trapéznak tudjuk a területét, és mivel abból 2 van, ezért azt kétszer vesszük. A többi lap pedig téglalap, melynek 2 oldala a magasság, másik két oldala pedig a trapéz megfelelő éle. Tehát a felszín:


2*159,9473+43*16+43*9+43*21+43*9=2684,8946cm^2.

2014. okt. 23. 17:35
 2/3 Tom Benko ***** válasza:
2; A szabályos hatszög hat szabályos háromszögre bontható. Ennek eléggé közismert a területképlete, ebből megvan a hatszögé is. Ezt megszorzod a magassággal, és megvan a térfogat. Innen pedig a jól ismert m=\rho V összefüggés visz tovább.
2014. okt. 24. 09:16
 3/3 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszokat! :)

1.: Leírnád, hogy a térfogathoz és a felszínhez milyen képletet használtál?

2014. okt. 24. 13:01