(-3)*(-1/3)a nyolcadikon*3 kilencediken*(-1/3)hetediken:(1/3) a másodikon. Az eredmény -9.

2014. okt. 14. 18:14
 1/2 anonim ***** válasza:

Mi a kérdés? Meg van oldva.


Egyébként a jelölés, amit keresel ez: ^

3 a kilencediken = 3^9

2014. okt. 14. 18:21
 2/2 anonim ***** válasza:

Gondolom, hogy a nem az eredmény, hanem a megoldás érdekel.

Az a helyzet, hogy a megadott feladat eredménye nem -9. Lehet, hogy elírtad a feladatot.


* szorzás jel

/ osztás jel

^ hatványozást jelent, vagyis utána a kitevő következik


((-3) * ((-1/3)^8)) * (3^9) * ((-1/3)^7))) / ((1/3)^2))


A hatványozás azt jelenti, hogy az alapot annyiszor kell szorzótényezőül venni, amennyit a kitevő mutat. Pl. 6^4=6*6*6*6, vagy (-1/3)^5=(-1/3)*(-1/3) *(-1/3) *(-1/3) *(-1/3)


Ha azonos alapú hatványokat szorzunk, akkor a kitevőket kell összeadni. Vagyis (2^5)*(2^3)=2^8, mert (2*2*2*2*2)*(2*2*2) esetén a zárójel elhagyható, és 2*2*2*2*2*2*2*2 lesz, vagyis 2^8. (5-ször volt szorzótényező, majd 3-szor, és mivel összeszoroztuk a 2 hatványt, közéjük is került egy szorzásjel, vagyis 5+3=8-szer lett szorzótényező.)

Ha azonos alapú hatványokat osztunk, akkor a számláló kitevőjéből ki kell vonni a nevező kitevőjét. Vagyis (2^5)/(2^3)=2^2, mert (2*2*2*2*2)/(2*2*2) esetén egyszerűsíthetünk 2*2*2-vel, így a nevező 1 lesz, a számláló pedig 2*2, azaz 2^2.


Nézzük a példát! A szorzótényezők felcserélhetők, így a fenti példa átcsoportosítható így is:

(((-1/3)^8)) * ((-1/3)^7)) * (3^9) * (-3)) / ((1/3)^2))


Ebből ((-1/3)^8)) * ((-1/3)^7))=(-1/3)^15. A nevezőben 15-ször szerepel szorzótényezőül a 3-as szám.

Ha ezt megszorozzuk (3^9)-nel, akkor a számlálóban a 3-as 9-szer szerepel szorzótényezőül.

Egyszerűsíthetünk, a nevezőben 9-cel kevesebb, 15-9=6 db 3-as lesz, vagyis (-1/3)^6 lesz a szorzat.

Ha ezt (-3)-mal szorozzuk, akkor a számláló pozitívvá válik (negatív számot, negatív számmal szorzunk), a számlálóba került egy 3-as szorzótényező, ezzel egyszerűsítve, a nevezőben már csak 6-1=5 db 3-as lesz: (1/3)^5. Ezt kell osztani 1/3^2-nal, vagyis ((1/3)^5 ))/((1/3)^2). Azonos alapú hatványok osztása, a számláló kitevőjéből kivonjuk a nevező kitevőjét: 5-2=3, vagyis az eredmény ((1/3)^3) lesz, vagyis (1/3)*(1/3)*(1/3), vagyis 1/27.


Ha ebbe a számológépbe beírod a feladatot, a kijelzőjén klasszikus formában megjelennek a kitevők, törtvonalak; esetleg megláthatod, mit írtál ki rosszul: [link]

Itt is 0.037037037037037 lett az eredmény, ami 1/27.

2014. okt. 14. 21:59