Egy háromszög a oldala 8 cm, az a oldalhoz tartozó magassága ennek 150%-a, Ha 25 % -kal növeljük az a oldal hosszát, mennyi lesz az új háromszög területe? Nem tudom, hogy változik a magassága, ha az a oldalt meghosszabbítjuk 10 centire?

matematika, háromszög

2014. okt. 14. 12:13
 1/3 anonim ***** válasza:

Arányosságról tanultál már? Mert ha igen, akkor így kell eljárni:


A háromszög magassága 8*1,5=12 cm, így a területe 8*10=80 cm^2. Az oldalát 25%-kal megnöveljük, így az oldal 8*1,25=10 cm, viszont a magassága is ennyiszorosára fog nőni, vagyis 10*1,25=12,5 cm, tehát a területe 125 cm^2.


Érdemes elosztani a két területet egymással (a nagyobbat a kisebbel, mivel most növelés történt): 125/80=1,5625, ennek a gyöke pont 1,5.


Tehát megállapítható, hogy az oldal növelésének arányának négyzetével változott a területe (ez tetszőleges síkidom területére igaz).

2014. okt. 14. 12:40
 2/3 A kérdező kommentje:
Valami nem jó , mert a háromszög területe: a*m/2. Az 48 cm2
2014. okt. 14. 12:57
 3/3 anonim ***** válasza:

Igen, összekevertem az adatokat,m és elfelejtettem osztani 2-vel. Azért nem tűnt fel, mert amit a végén írtam, az kijött.


Akkor még egyszer:


Eredeti háromszög oldala: 8 cm, magassága: 12 cm területe: 48 cm^2


Új háromszög oldala: 10, magassága: 15 cm, területe: 75 cm^2


A területek hányadosa: 75/48=1,5625, ennek a gyöke 1,5, ahányszorosára növeltük az oldalt és a magasságot.


Tehát elmondható, hogy ahányszorosára növeltük az oldalt, annak négyzetszeresével változik a terület.


(ugyanez igaz a térfogatra is, csak ott köbszörösére változik a térfogat).

2014. okt. 14. 13:46