Matek szöveges feladatok egyenletekkel zöld pacsiért?


50. Egy személygépkocsi 30km/h sebességgel megy fel és 50km/h sebességgel ereszkedik le ugyanazon a lejtőn. Tudva, hogy 20 perccel rövidebb volt az ereszkedés mint az emelkedés, határozzuk meg melyik mennyi időt vett igénybe és milyen hosszú a lejtő?


61. Egy téglalap kerülete 104 cm és szélessége harmada hosszúságának. Számítsuk ki a területét.


63. Hunor egy kirándulásra készülve, hogy beszerezze a szükséges dolgokat 8Ft-tal kevesebbet költ mint pénzének 2/5-e. A kirándulás első napján elkölti a megmaradt pénz negyedét és 6Ft-ot, a második nap a maradék 3/5-ét és 10Ft-ot és az utolsó nap a megmaradt 170 Ft-ot. Mennyi pénze volt kezdetben és melyik nap mennyit költött?



Előre is köszi!


2014. okt. 8. 18:10
 1/1 anonim ***** válasza:

1)

s = út

s1 = felfele út (v1 = 30)

s2 = lefele út (v2 = 50)

s1 = s2

s1 = v1 * t1 = s2 = v2 * t2

Felfele út ideje 20 perccel, vagyis 1/3-ad órával több


t1 = t2 + 1/3

Ezt a t1-t behelyettesítem az előbbi egyenlet t1 helyére (mikor egyenlővé tettem a felfele és lefele utat)


30 * (t2 + 1/3) = 50 * t2

30 * t2 + 10 = 50 * t2

10 = 20 * t2

t2 = 0,5(felfele út ideje)

Korábbi egyenlet alapján:

t1 = t2 + 1/3 = 1/2 + 1/3 = 5/6 óra

Az utat úgy számolom ki, hogy a most már ismert időt beírom az elején felírt egyenletbe

s = v2 * t2 = 50 * 0,5 = 25 km


2)

kerület = 2 * (a + b) = 104 cm

a = hosszabbik oldal

b = rövidebbik oldal

A hosszabb oldal a rövidebbnek háromszorosa, tehát

a = 3 egység (3 * x)

b = 1 egység (1 * x)

Kerület:

2 * (3x + x) = 104

4x = 52

x = 13

a = 3 * 13 = 39 cm

b = 13 cm


3) Sajnos nem tudok így hirtelen egyenletet felírni, de úgy csináltam, hogy táblázatszerűen felírtam, hogy az egyes alkalmakkor az eredeti x összeg hányad részét költi el és hányad része marad.

Az eredeti összeg 1000 ft.

Ha tudok, gyártok egy táblázatot és linkelem, de konkrét egyenlet nem áll össze a fejemben.

2014. okt. 8. 19:06