Parciális integrálásban segítene valaki?


határozatlan integrál: e^(3x) * cos(2x) dx


sajnos nem jutok vele sehova, mert akárhányszor alkalmaznám a képletet, mindig egy szorzat marad az integráljel alatt, amiben e és cos vagy sin van.


tud valaki segíteni?


2014. okt. 2. 15:42
 1/2 anonim ***** válasza:

Beírod google-be és kiadja a választ.


Ennél a feladatnál az a megoldás, hogy körbeérsz.


A = int (e^(3x) * cos(2x) dx )


És a többszörös parciális integrálással eljutsz odáig, hogy


A = valami függvény + c*A


A valami függvény jött ki a parciális integrálásból.

Ebből A-t már ki lehet számolni:


A-c*A = valami függvény

A*(1-c) = valami függvény


A = 1/(1-c) * valami függvény


Legalábbis itt, ezt a megoldást találtam:

[link]


Szerintem a 2. válasz elég jól írja le lépésenként.


Két parciális int után ez jött nála ki (nem számoltam utána)


Int e^(3x)*cos(2x) dx = e^(3x)sin(2x)/2 + (3/2)e^(3x)cos(2x)/2 - (9/4)Int e^(3x)cos(2x) dx


P = e^(3x)sin(2x)/2 + (3/2)e^(3x)cos(2x)/2 - (9/4)P


P + (9/4)P = e^(3x)sin(2x)/2 + (3/2)e^(3x)cos(2x)/2


(13/4)P = e^(3x)sin(2x)/2 + (3/2)e^(3x)cos(2x)/2


P = (1/13)[ 2e^(3x)sin(2x) + 3e^(3x)cos(2x) ]


P = ( e^(3x)/13 )[ 2sin(2x) + 3cos(2x) ]

2014. okt. 2. 16:19
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm a választ, pont ilyen típusú vizsgafeladatot kaptam és az extra magyarázat nagyon sokat segített!! :)
2014. okt. 13. 18:02