Hogyan lehet megoldani ezt a parciális deriválást?


Kétváltozós függvény: f(x,y)=(20/x)+(50/y)+x*y

Itt kellene lederiválni x ill. y szerint a szélső érték vizsgálathoz, de inkább a deriválás a lényeg. Ha így írom fel, hogy: 20*1/x ...azaz konstanssal szorozva, majd így deriválva lesz értelme?



2014. júl. 7. 21:40
 1/4 anonim ***** válasza:
persze hogy lesz, úgy is kell csinálni!
2014. júl. 7. 21:50
 2/4 anonim ***** válasza:

f'x = -20*x^(-2) + y (x szerinti első derivált)

f'y = -50*y^(-2) + x (y szerinti első derivált)

f''xx = 40*x^(-3) (xx szerinti második derivált)

f''yy = 100*y^(-3) (yy szerinti második derivált)

f''xy = 1 (vegyes másodrendű parciális derivált)

f''yx = 1 (vegyes másodrendű parciális derivált)


Fontos, hogy f''xy=f''yx!

2014. júl. 8. 08:06
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2014. júl. 8. 13:48
 4/4 anonim ***** válasza:

Amit akarsz számolni, az a gradiensvektor.

Wolframalpha a barátod:


[link]


Ez azért jó, mert le tudod ellenőrizni a számításodat.


Ha csak a függvényt írod be, akkor csinál neked diagramot.

Lefelé görgetve meg kiírja, hogy pl. a (2;5) pontban lokális minimuma van, ez 30.


[link]

2014. júl. 11. 20:05