SOS fizika, valaki tud. Ja a megoldást?


Egy személyautó az út felét 80km/h sebességgel tette meg, a másik felét 120kmh sebességgel.

Mennyi az átlagsebesség?(nem 100kmh) Mi a számítás menete?


2014. okt. 1. 17:34
 1/10 anonim ***** válasza:
Összeadod a kettőt, meg elosztod 2-vel. És kijön az átlag. Ami de, 100km/h.
2014. okt. 1. 17:40
 2/10 anonim ***** válasza:
Vagyis ezt így nem lehet pontosan meghatározni, mert a 0-80 között is változott a kocsi sebessége, és a 80-120 között is. Szóval körülbelül 100km/h.
2014. okt. 1. 17:42
 3/10 anonim ***** válasza:

De egyébként ezt ugyanúgy kell számolni, mint pl az osztályzataidat:

a dolgozatod egyik része 3-as, másik része 5-ös, vagyis a dolgozatod átlag osztályzata 4-es.

2014. okt. 1. 17:44
 4/10 anonim ***** válasza:

Átlagsebesség: összes megtett út / összes eltelt idő.


1. Megtett s utat, 80km/h sebességgel, akkor az s/80 h ideig tartott.


2. Megtett ismét s utat, 120km/h sebességgel s/120 h alatt.


Összes út: 2*s

Összes idő: (s/80 + s/120)


A két szám hányadosa :


v = 2*s / (s/80 + s/120) s-el lehet egyszerűsíteni


v = 2 / (1/80 + 1/120)


v = 96 km/h


Ez a két szám harmonikus közepe. Nem a két szám számtani közepét kellett kiszámolni.

Ha t1 = t2, akkor számtani középpel számolhatunk.

Ha t1 és t2 nem egyenlő, mint most, akkor nem lehet a két sebességet átlagolni.

2014. okt. 1. 17:56
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Látom, közben más is leírta a helyes választ:

[link]

2014. okt. 1. 18:10
 6/10 anonim ***** válasza:

Célszerű először gondolkodni, fogalmakat tisztázni, különben hülyeséget beszél az ember.


Minden egyéb híreszteléssel ellentétben a feladat pontosan kiszámítható!


Legyen

S - a teljes út

v1 = 80 km/h - az első

v2 = 120 km/h - a második féltáv sebessége

va = ? - az út átlagsebessége


A megoldáshoz szükséges fogalom:

Az átlagsebesség = Öszes út/A befutáshoz szükséges idő


Legyen

T - a teljes út befutásához szükséges idő

t1 - az első

t2 - a második féltáv teljesítéséhez szükséges idő,

ezzel

T = t1 + t2

így az átlagsebesség

va = S/T

va = S/(t1 + t2)


A részidők

t1 = S/2*v1

t2 = S/2*v2

az összes idő

T = S/2*v1 + S/2*v2

Kiemelve S-t

T = (S/2)(1/v1 + 1/v2)

Összevonva a zárójelben

T = S[(v1 + v2)/2*v1*v2]


Ezek után az átlagsebesség

va = S/T

va = 2*v1*v2(v1 + v2)

===============

Ez nem más, mint a két részsebesség harmonikus közepe.

Ez a feladat megoldása!


Behelyettesítve a sebességeket:

va = 2*80*120/(80 + 120)

va = 96 km/h


DeeDee

***********

2014. okt. 1. 18:20
 7/10 anonim ***** válasza:

Jó válasz - Rossz válasz 3:3

A meccs döntetlen. :-)

2014. okt. 1. 18:26
 8/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! :)
2014. okt. 1. 19:00
 9/10 anonim ***** válasza:
Ezért is utáltam mindig a fizikát... :D Miért kell felvenni azt a rohadt S-t, amikor nincs is meghatározva az út hossza?! "az út felét X sebességgel, út másik felét Y sebességgel tette meg"..de lehet az az út 100m, meg lehet 2000km is...akkor miért nem mindegy, hogy ott van az az S, vagy nincs ott?
2014. okt. 2. 11:46
 10/10 anonim ***** válasza:

Mert azt az információt ki kell használni, hogy a megtett utak az egyenlők.


Azért (is) vezetünk be jelöléseket, hogy könnyebb legyen átlátni a problémát.

Hogy megértsd, hogy miről szól egyáltalán a feladat.


A lényegen semmit se változtat az, hogy bevezetsz-e valami új betűt vagy nem.


Jelen esetben az a lényeg, hogy két sebességnek az átlagát csak akkor lehet számolni, ha a két sebességgel egyenlő ideig mentél.

Ha 1 órát mész 10km/h-val, és 9 órát 100 km/h-val, akkor nyilván nem 55km/h volt az átlagsebességed.


Pl s bevezetése helyett lehet azt mondani, hogy "egységnyi" volt az út. s helyett lehet mindenhova 1-et írni.

2014. okt. 2. 12:00