Egy testet két párhuzamos hatásvonalú és megegyező irányú erőhatás ér. Mekkora az egyik erőhatás, ha az eredő erő 120 N nagyságú és a másik összetevő 40 N? Milyen távol van az eredő erő hatásvonala a nagyobb összetevő erő hatásvonalától, ha a két összetevő erő hatásvonala 60 cm távolságra van egymástól?2014. márc. 19. 20:33
1/1 Bugya Péter válasza:
A másik erőnek 80N-nak kell lennie, hisz 40+80=120 (párhuzamosak az erők, tehát simán össze lehet őket adni).
Az eredő erő hatásvonalához pedig a forgatónyomatékokat kell számolni. Az eredő erő a két erő között lesz valahol, a kisebbiktől x, a nagyobbiktól y távolságra. x+y=60 cm. A forgatónyomatékok eredője az eredő erő támadáspontjában mérve 0 kell legyen:
40N·x - 80N·y = 0
(azért negatív az egyik, mert egymáshoz képest ellenkező irányba forgatnak.)
A fenti egyenlet azt jelenti, hogy x dupla akkora kell legyen, mint y, vagyis x=40 cm, y=20 cm (mert összegük 60 cm)
Tehát az eredő erő hatásvonala a nagyobbtól 20 cm-re van.