Fizika 9. osztály. Ki vezetné le a megoldást?

Egy testet két párhuzamos hatásvonalú és megegyező irányú erőhatás ér. Mekkora az egyik erőhatás, ha az eredő erő 120 N nagyságú és a másik összetevő 40 N? Milyen távol van az eredő erő hatásvonala a nagyobb összetevő erő hatásvonalától, ha a két összetevő erő hatásvonala 60 cm távolságra van egymástól?
2014. márc. 19. 20:33
 1/1 Bugya Péter ***** válasza:

A másik erőnek 80N-nak kell lennie, hisz 40+80=120 (párhuzamosak az erők, tehát simán össze lehet őket adni).


Az eredő erő hatásvonalához pedig a forgatónyomatékokat kell számolni. Az eredő erő a két erő között lesz valahol, a kisebbiktől x, a nagyobbiktól y távolságra. x+y=60 cm. A forgatónyomatékok eredője az eredő erő támadáspontjában mérve 0 kell legyen:


40N·x - 80N·y = 0


(azért negatív az egyik, mert egymáshoz képest ellenkező irányba forgatnak.)


A fenti egyenlet azt jelenti, hogy x dupla akkora kell legyen, mint y, vagyis x=40 cm, y=20 cm (mert összegük 60 cm)


Tehát az eredő erő hatásvonala a nagyobbtól 20 cm-re van.

2014. márc. 20. 10:13