11. osztály koordináta geometria?


Egy háromszög oldalfelező pontjai (-2;-2),(5;1),(3;4)

számítsuk ki a háromszög csúcsainak koordinátáit!


hogy kezdjek hozzá?

a csúcspontokból ki tudom számolni az oldalfelező pontokat de fordítva nem megy


2014. márc. 18. 16:50
 1/3 anonim ***** válasza:

A felezőpontokat összekötő szakasz a háromszög középvonala. A háromszög középvonala azt tudja, hogy párhuzamos a harmadik oldallal. Az egyiket megcsinálom, a másik kettőt próbáld meg az alapján.


Legyen a (-2;-2) és (5;1) pontok. Az az egyenes kell nekünk, ami az ezek által meghatározott szakasszal párhuzamos, és átmegy a (3;4) ponton.


A pontok irányvektora: (5-(-2);1-(-2))=(7;3), ebből a vektorból normálvektort csinálunk: (3;-7). A párhuzamos a (3;4) ponton megy át, tehát annak a koordinátáit kell beírni az egyenes egyenletének képletébe:


3x-7y=3*3-7*4=9-28=-25, tehát az egyik oldalra illeszkedő egyenes egyenlete 3x-7y=-25.


A másik két oldalra is megcsinálod; utána az egyenleteket páronként egyenletrendszerbe rakod, megoldod, ezzel megkapod a háromszög csúcsait.

2014. márc. 18. 17:06
 2/3 anonim ***** válasza:

Egyszer így oldottam meg:

[link]

Érthető?

2014. márc. 18. 17:21
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm a gyors válaszokat, megpróbálom egyedül is :)
2014. márc. 18. 17:28