Koordináta-geometria, trigonometria, segítség?


1. Milyen "p" paraméter esetén érinti a kör és az egyenes egymást? x^2+y^2-6x+4y+9=0 és y=x+p


2. Írd fel az x^2+y^2+4x-6y+3=0 kör, 3x+y=1 egyenesre merőleges érintőinek egyenletét! Számítsd ki az érintési pontokat is!


3. Adott K: x^2+y^2+6x-8y+9=0 és P(0;3). Írd fel a P ponton átmenő érintők egyenletét. Számítsd ki a hajlásszöget is!


4. Az e egyenes illeszkedik az origóra, egy irányvektora v(3;4), az f egyenes két pontja A(2;6), B(15;-6). Számítsuk ki azz e és f egyenesek metszéspontjának koordinátáját, valamint hajlásszögét.


5. sin^5x + cos^5x + sin^4x = 2


2014. jan. 20. 23:05
 1/5 bongolo ***** válasza:

Jó későn raksz fel ilyen sok feladatot...


1)

A kör egyenlete másodfokú. Egy egyenes két pontban metszheti, ez a másodfokú egyenlet(rendszer) két gyöke. Amikor érinti, akkor csak 1 pontban metszi, vagyis csak egy megoldás van. Ez viszont azt jelenti, hogy a másodfokú egyenlet(rendszer) diszkriminánsa nulla.


Az egyenletrendszer egyenletei persze a kör valamint az egyenes egyenlete. A metszéspontban mindkét egyenlet teljesül, ezért lesz belőlük egyenletrendszer.


A megoldásuk: Tudjuk, hogy y=x+p, ezt helyettesítsük be a kör egyenletébe y helyébe:


x² + (x+p)² − 6x + 4(x+p) + 9 = 0

x² + x²+2px+p² − 6x + 4x+4p + 9 = 0

2x² + (2p−2)x + (p²+4p+9) = 0

Ennek a diszkriminánsa:

D = b²−4ac = (2p−2)² − 4·2·(p²+4p+9)


D = 0:

(2p−2)² − 4·2·(p²+4p+9) = 0

4p²−8p+4 − (8p²+32p+72) = 0

p² − 2p + 1 − 2p² − 8p − 18 = 0

−p² − 10p − 17 = 0

p² + 10p + 17 = 0

Ennek a megoldását a megoldóképlettel már rád bízom.

2014. jan. 20. 23:28
 2/5 anonim ***** válasza:

Igen, én is ezzel küszködtem, most van két példány a megoldásról:

[link]

2014. jan. 20. 23:42
 3/5 bongolo ***** válasza:

Az utolsó aranyos.


Ha sin x = 1, akkor cos x = 0, és ezért ekkor a bal oldal éppen 2. Vagyis ez tuti megoldás. (Más megoldás valószínű nincs, de ezt bizonyítani is kellene... hagyjuk ilyen éjszaka.)


Szóval sin x = 1

x = π/2 + 2kπ

k ∈ ℕ

2014. jan. 20. 23:49
 4/5 anonim ***** válasza:

Bongolonak megint igaza van:

[link]

2014. jan. 21. 00:03
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm, sokat segítettetek! :))
2014. jan. 21. 20:29