a., an mértani sorozatban a4=-8,a11=-64xgyök2. HAtározzuk meg a 2005 és an értékét!
b, mennyi 1+2+2 a négyzete ...+2 a századikon értéke?
2014. szept. 21. 20:18
1/1 Csicsky válasza:
Gondolom, erről van szó:
a(4) = –8
a(11) = –64*√2
a(2005) = ?
a(n) = ?
A mértani sorozat:
a(n) = a(1)*qⁿ⁻¹
a(4) = a(1)*q⁴⁻¹ = a(1)*q³
vagyis: a(1) = a(4)/q³ = a(4)*q⁻³
a(11) = a(1)*q¹¹⁻¹ = a(1)*q¹⁰ = a(4)*q⁻³*q¹⁰ = a(4)*q¹⁰⁻³ = a(4)*q⁷, ebből:
q⁷ = a(11)/a(4)
q = ⁷√[a(11)/a(4)]
a(2005) = a(1)*q²⁰⁰⁵
Gondolom, ezeknek az alapján a többit már kiszámolod.