Van 2 irracionális egyenletem, de ha behelyettesítem az eredményeket, nem teljesítik az egyenlőséget. Vki magyarázza már meg, hogy miért? 2x-gyök (-5-4x) =-4, eredményem -3/2 (ez jó) és -28/8 (ez rossz).

gyök(x+6)+gyök(x+1)=gyök(7x+4), eredmény 3(ez jó) és -5/21 (ez rossz). Köszi előre is.

2014. márc. 9. 18:41
 1/3 anonim ***** válasza:

-1,5 kijön.

2*(-1,5) - gyök(-5-4*(-1,5)) = -3 - gyök(-5+6) = -3 - 1 = -4


3 is kijön.

gyök(3+6) + gyök(3+1) = 3 + 2

gyök(7*3+4) = gyök(25) = 5


A másik kettő hamis gyök. A négyzetre emelés nem ekvivalens átalakítás. Hamis gyökök keletkezhetnek. Ezért kell mindig ellenőrizni az eredeti egyenletbe való behelyettesítéssel.

2014. márc. 9. 18:53
 2/3 A kérdező kommentje:
Világos, értem. A hamis gyökökre már nem emlékeztem. Köszönöm!
2014. márc. 9. 20:44
 3/3 anonim ***** válasza:
Szívesen.
2014. márc. 9. 21:40