Kémia számolás, kifolyik egy sor ilyen feladat és mind rossz de nem tudom hol hibázok. Hol hibázok?


Adatok:

20C°-on 100g víz 31,6g KNO3-ot képes feloldani

60C°-on 100g víz 111g KNO3-ot képes feloldani

300g 60C°-on telített KNO3-oldatot lehűtünk 20C°-ra. Hány g szilárd kno3 válik ki?

vagyis a 60fokos oldat 52,6m/m%-a KNO3 ami 300g esetében 157,8g a 20 fokosé meg 24m/m% ami 300g estében 72g. 157,8-72=85,8g vált ki. Jó megoldás: 112,89g



2014. febr. 19. 14:12
 1/10 anonim ***** válasza:

A 300g 60fokos oldatból kell kiindulni! Leírtam neked meg elmagyaráztam a lépéseket, remélem így érthető. Ha valami még mindig nem világos, csak szólj!

[link]

2014. febr. 19. 15:46
 2/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm hogy fáradtál, sokat segített, teljesen érthető! :)
2014. febr. 19. 16:06
 3/10 anonim ***** válasza:
Szívesen! :)
2014. febr. 19. 20:03
 4/10 anonim ***** válasza:

Nekem is volt hasonló problémám. Ott a hiba hogyha a 300 g 60 fokon telített oldatot hűteni kezdjük akkor 20 fokon nem 300 g oldatunk lesz hiszen só válik ki. Ha 300 g 20 fokon telített oldatot kapnánk akkor oldana 72 g sót maximum de tudjuk hogy 300 g-nál kevesebbet fogunk kapni tehát nem 72 g-nál kevesebb sót is old majd.


Tipp: segítség lehet ha így gondolkozol ennél a feladattípusnál: ha ennyi g víz ennyi g sót old akkor annyi g víz annyit g sót


Tehát a 300 g 60 fokon telített oldatban volt 157,8 g só. Akkor a víz tartalma: 142,2 g.

Tudjuk hogy az eredeti oldat víztartalma nem változik ezért meg lehet nézni hogy ez a 142,2 g mennyi sót oldhat maximum 20 fok esetén. És már szinte kész is van a feladat:)

2014. febr. 19. 20:54
 5/10 A kérdező kommentje:
Igen egy feladatot többféle képen lehet értelmezni, félreértelmezni. Itt is jön az újabb kérdés: Ha van CuSo4.5H2O, akkor amíg oldatban van a cuso4 a víz az oldószer tömegszázalékához tartozik, viszont ahogy kikristályosodik a CuSo4 számoljak a tömegszázalékához 5 vizet, a víz (oldószer) tömegszázalékából pedig vonjak le annyit amennyi a CuSo4-el kikristályosodott?
2014. febr. 21. 14:00
 6/10 A kérdező kommentje:
Nemjó rosszul írtam. Szóval amíg a cuso4 oldott állapotban van addig van x mol víz meg y mol cuso4, amikor meg kikristályosodik x mol cuso4 akkor vele együtt ki kell vonni a víz tömegéből 5x mólnak megfelelő tömegű vizet?
2014. febr. 21. 14:11
 7/10 anonim ***** válasza:

Úgy van ahogy másodikként írtad. A kristályvíz az az oldat vizéből fog "kimenni". És ez arányos a kivált cuso4 anyagmennyiségével.


#1 voltam

2014. febr. 21. 22:05
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2014. febr. 22. 16:09
 9/10 A kérdező kommentje:

nincs vége... megértem ha nem válaszoltok :)

Van 200g CuSo4.5H2O 60fokon telítve (31,03m/m%)

Amit 20 fokra hűtenek (ott 100gvíz 20.7g Cuso4-et old > 17,15m/m%) a cuso4.5h2o pedig 64m/m%-os ha oldatnak nézzük.

Keverési egyenlet ez alapján elvileg:

200*31,03=m1*64+(200-m1)*17.15

6206 = 3430 - 17,15m1 + 64m1

46,85m1 = 2776

m1 = 59,25g

helyes megoldás: 98,5g

2014. febr. 22. 16:25
 10/10 A kérdező kommentje:
mármint a kiindulásnál 60fosok vízben oldanak 200g CuSo4.5H2O-t szóval CuSo4 az csak 127.76g.
2014. febr. 22. 16:34