Hogyan kell kiszámolni ennek az alakzatnak a területét?


Link: [link]

A négyszög oldalai 10 cm-ek és ugye a kör sugara is 10 cm. A fekete rész területét kéne kiszámolnom.

Nem kell megadni a megfejtést, csak valami képlet, vagy hasonló kéne, mert nem jövök rá, hogy hogyan kell.


A rajz érdekes lett, de remélem értitek mit szeretnék tudni.



2014. jan. 29. 14:10
 1/3 anonim ***** válasza:

a négyzet területe ugye a fehér alsóból, a fehér felsőből és a fekete középsőből áll.

pár jelölést bevezetek:

fehér alsó: FA

fehér felső: FF

fekete: F


FA + F = negyedkör

FF + F = negyedkör


FA + F + FF + F = 2*negyedkör

FA + FF + F = négyzet


tehát:

négyzet + F = 2*negyedkör

F = 2*negyedkör - négyzet

2014. jan. 29. 14:41
 2/3 anonim ***** válasza:
Az a fekete rész, ha jól értem, két 90°-os nyílású 10 cm sugarú körszeletből tevődik össze. A körszelet területét meg megtalálod egy függvénytáblában vagy bárhol.
2014. jan. 29. 14:42
 3/3 anonim ***** válasza:

Ha meghúzod a négyzet azon átlóját, amelyik felezi a fekete területet, akkor látszik, hogy a fekete terület fele egyenlő egy negyed kör és egy fél négyzet területének különbségével. Ennek kétszerese a fekete terület.


Vagyis

F = 2(a²π/4 - a²/2) = a²(π/2 - 1)

F = a²(π/2 - 1)

===========

2014. jan. 29. 17:26