Fizikából két feladat megoldásához kellene segítség?


Lefelé haladó mozgólépcsőn egy utas a lépcsőhöz viszonyított v sebességgel lefelé megy és így 1 perc alatt ér le. Ha a lépcsőhöz viszonyított sebességét 25%-kal megnöveli, akkor 50 másodperc alatt ér le.Mennyi idő alatt ér le, ha áll a lépcső? Próbáltam egyenletrendszerrel, de mindig 3 ismeretlenem maradt. Koordrendszerben is próbáltam ábrázolni, de nem ment. :(

A másik: Egymásra merőleges egyenes autópályák kétszintű kereszteződésénél az egyik úton egyenesen haladó A gépkocsi 72 km/h, a másik úton egyenes haladó B gépkocsi 2 perccel később, 90 km/h sebességgel halad át.Mekkora a gépkocsik közötti távolság az A gépkocsinak a kereszteződéshez érkezése előtt 3 perccel? Mekkora a gépkocsik közötti távolság a B gépkocsinak a kereszteződéshez érkezése után 1 perccel? Itt már alapból ott elakadtam, hogy a viszonyított idő miatt semmit sem tudtam számolni. A válaszokat/segítségeket/ötleteket előre is köszönöm szépen, és természetesen megy a zöld. :)



2014. szept. 20. 21:36
 1/3 anonim ***** válasza:

Csak az első feladat:

v1 lépcső

v2 gyalogos


s/(v1+v2)=60

s/(v1+1,25v2)=50


A két egyenletet egymással elosztva:

(v1+1,25v2)/(v1+v2) = 1,2

v2 = 4v1


Behelyettesítve:

s/(v1+v2)=60

s/(v1+4v1)60

s/5v1=60

s/v1=300

300 s

2014. szept. 21. 07:34
 2/3 Csicsky ***** válasza:

1 perc = 1/60 = 0,01666 h

2 perc = 2/60 = 0,03333 h

3 perc = 3/60 = 0,05 h

2 + 3 perc = 5/60 = 0,08333 h


Az „A“ gépkocsinak a távolsága a kereszteződéstől a kereszteződéshez való érkezés előtt 3 perccel:


s(A) = 0,05*72 = 3,6 km


Az „B“ gépkocsinak a távolsága a kereszteződéstől a kereszteződéshez való érkezés előtt 3 + 2 perccel (mert 2 perccel később érkezik a kereszteződéshez, mint az „A“ kocsi):


s(B) = 0,08333*90 = 7,5 km


A gépkocsik távolsága (Pütagorász tétel): s = √(3,6² + 7,5²)

2014. okt. 1. 21:49
 3/3 Csicsky ***** válasza:

Az „B“ gépkocsinak a távolsága a kereszteződéstől a kereszteződéshez érkezése után 1 perccel:


s(B) = 0,01666*90 = 1,5 km


Az „A“ gépkocsinak a távolsága a kereszteződéstől a kereszteződés elhagyása után 2 + 1 perccel (mert 2 perccel előbb hagyja el a kereszteződést, mint az „B“ gépkocsi):


s(A) = 0,05*72 = 3,6 km


A gépkocsik távolsága (Pütagorász tétel): s = √(1,5² + 3,6²)

2014. okt. 1. 22:04