Fizika házi - Tudnátok segíteni?


2. Mekkora a perdülete annak az 1 m sugarú körpályán keringő, 2 kg tömegű ólomgolyónak, amelyik 1 másodperc alatt kétszer futja végig a körpályát?


3. Az 1 m hosszú (elhanyagolható tömegű) léc közepén egy szöget ütöttek át. A léc egyik végére 1 kg, a másik végére 2 kg tömegű golyót erősítettek. Ez a rendszer a függőleges helyzetű szög mint forgástengely körül másodpercenként 3 radiánnal fordul el egyenletesen. Mennyi a rendszer perdülete?


4. Mekkora a perdülete 12.1.-es fejezet 5. feladatában szereplő pálcának, ha mindkét esetben 51s szögsebességgel forgatják?


Annyi megvan, hogy a perdület téta * omega, de hogy ezeknél hogy tudok rá következtetni azt nem tudom. Nem kérem, hogy oldjátok meg helyettem, de esetleg a képleteket hogy hogyan jön ki ez ezekből az adatokból, tudnátok segíteni?



2014. szept. 20. 17:07
 1/3 A kérdező kommentje:
Bocsi, a 4-est ne nézzétek!:)
2014. szept. 20. 17:08
 2/3 Tom Benko ***** válasza:

N=\Theta\omega

\Theta=\sum_{i=1}^{k}m_ir_i^2

\omega=\frac{2\pi}{T}

T=\frac{n}{t}

2014. szept. 21. 12:05
 3/3 Csicsky ***** válasza:
75%

Perdület (impulzusmomentum, forgásmennyiség):


Jele: N

SI mértékegysége: kg*m²*s⁻²


Perdület (N) = lendület (p) × a tömegpont nak a vonatkoztatási helytől vett helyvektora (r)


N = p*r = m*v*r


Perdület (N) = tehetetlenségi nyomaték (θ) × szögsebesség (ω)


N = θ*ω = m*r²*ω


(megjegyzés: v = r*ω)


A 2. feladat:


r = 1 m

m = 2 kg

s = 2*K

t = 1 s

N = ?


K = 2*π*r (a kör kerülete)

s = 2*2*π*r


v = s/t = 2*2*π*r/1 = 4*3,14*1/1 = 12,56 m*s⁻¹


N = ?


A 3. feladat:


r = 1/2 m = 0,5 m

m₁ = 1 kg

m₂ = 2 kg

ω = 3 rad*s⁻¹

N = ?


m = m₁ + m₂ = 1 + 2 = 3 kg


N = ?


[link]


[link]


[link]

2014. szept. 21. 16:28