TNTapple kérdése:

Ezt, hogy kell megcsinálni? (fizika) Ezt kellene megoldani.9. osztályos vagyok, akár meg is lehet valahol szerkeszteni lerajzolni nem tudom és feltölteni valahová azután ha vagytok olyan kedvesek elküldeni nekem. Köszönöm előre is!


Sziasztok. Lenne egy feladat amit fel adtak házi feladatnak és jegyet kapunk rá.

A következő a kérdés:

A metró mozgólépcsője egy perc alatt hozza fel a rajta mozdulatlan álló utast. A nyugalomban lévő lépcsőn az utas három perc alatt ér fel.

Mennyi idő alatt ér fel a mozgásban lévő lépcsőn?



2014. szept. 17. 20:10
 1/3 anonim ***** válasza:
Ha az álló lépcsőn háromszor annyi idő alatt ér fel az utas, akkor a gyaloglási sebessége harmada a mozgólépcsőnek. Mikor a mozgólépcsőre száll, akkor az ő és a mozgólépcső sebessége összeadódik, azaz 4/3-szorosa lesz a sebessége a mozgólépcső sebességének. 4/3-szor akkora sebességgel meg 3/4 annyi idő alatt ér fel, azaz 45 másodperc alatt.
2014. szept. 17. 20:23
 2/3 A kérdező kommentje:

Rendben van köszönöm szépen! .:)

Le tudnád nekem képletbe is írni?

2014. szept. 17. 20:42
 3/3 anonim ***** válasza:

Ha mozgólépcső hossza s, akkor a sebességeket az alábbi módon számolhatjuk.


„A metró mozgólépcsője egy perc alatt hozza fel a rajta mozdulatlan álló utast.” Ha ezt az egy percet tl-lel jelöljük:

vl = s/tl.

„A nyugalomban lévő lépcsőn az utas három perc alatt ér fel.” Jelöljük ezt tu-val, tehát az utas sebessége

vu = s/tu.


„Mennyi idő alatt ér fel a mozgásban lévő lépcsőn?”

Ilyenkor a sebessége hozzáadódik a lépcső sebességéhez, de ugyanúgy s utat tesz meg, tehát vm = vu + vl, ezzel

tm = s/vm = s/(vu + vl) = s/(s/tu + s/tl) = tu*tl/(tl + tu) =

tm = (3 min)*(1 min)/(3 min + 1 min) = 3/4 perc = 45 s.

2019. febr. 19. 14:07