Egyenlőszárú háromszög kerülete 15 cm. Mekkora legyen a háromszög szögei,hogy az oldalkra írt félkörök területének az összege a lehető legkisebb legyen?2014. szept. 15. 20:28
1/2 anonim válasza:
Legyen a három oldal a,b,b. Tudjuk, hogy a+2b=15.
Ha a félkört az oldalra írjuk, akkor a félkör sugara éppen az oldal fele.
Vagyis a félkörök területének összege:
(a/2)^2*pi/2 + (b/2)^2*pi/2 + (b/2)^2*pi/2 =
a^2/4*pi/2 + b^2/4*pi/2 + b^2/4*pi/2
Mivel a minimumot keressük, ezért a pi/8-es tagot elhagyhatjuk az csak egy konstans, a minimum helyét nem befolyásolja.
Marad a^2 + 2*b^2
Ennek keressük a minimumát az a+2b=15 feltétel mellett.
a=15-2b Ezt behelyettesítve:
(15-2b)^2+2b^2 = 225-60b +6b^2 jön ki, aminek a minimumát többféleképpen meg lehet határozni.
Deriválással is, de az eléggé ágyúval verébre módszer.
Ha deriváljuk, akkor
-60+12b=0
b=5.
Vagyis az egyenlő oldalú háromszög lesz a megoldás.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszi :D Közbe rajöttem de ez egy egyszerűbb megoldás.
2014. szept. 15. 21:08