Egyenlőszárú háromszög kerülete 15 cm. Mekkora legyen a háromszög szögei,hogy az oldalkra írt félkörök területének az összege a lehető legkisebb legyen?
2014. szept. 15. 20:28
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Legyen a három oldal a,b,b. Tudjuk, hogy a+2b=15.

Ha a félkört az oldalra írjuk, akkor a félkör sugara éppen az oldal fele.


Vagyis a félkörök területének összege:

(a/2)^2*pi/2 + (b/2)^2*pi/2 + (b/2)^2*pi/2 =


a^2/4*pi/2 + b^2/4*pi/2 + b^2/4*pi/2


Mivel a minimumot keressük, ezért a pi/8-es tagot elhagyhatjuk az csak egy konstans, a minimum helyét nem befolyásolja.


Marad a^2 + 2*b^2

Ennek keressük a minimumát az a+2b=15 feltétel mellett.

a=15-2b Ezt behelyettesítve:


(15-2b)^2+2b^2 = 225-60b +6b^2 jön ki, aminek a minimumát többféleképpen meg lehet határozni.

Deriválással is, de az eléggé ágyúval verébre módszer.

Ha deriváljuk, akkor

-60+12b=0

b=5.


Vagyis az egyenlő oldalú háromszög lesz a megoldás.

2014. szept. 15. 20:40
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi :D Közbe rajöttem de ez egy egyszerűbb megoldás.
2014. szept. 15. 21:08