Megoldaná valaki nekem ezt a 2 feladatot, és elmondaná, hogy hogyan jött ki? (Lehet privátban is)


Feladat így szól:

1.)Végezd el a lehetséges összevonásokat! Mindegyik esetben állapítsd meg,hány tagú volt az eredeti kifejezés és hány tagú lett az összesvonás után!


a.) 5x+3-2x-5


b.) 2a-b+1-11a+3


c.)2x a másodikon (nem tudom kiirni)+3x-5x+x a másodikon


d.)-9a+7bc-18b-21a-9bc+3b



2.) Az "x,, és az "y,, tetszőleges racionális számok.Írd fel: (nekem mindegy,hogy ki-mit ír,csak magyarázza el,hogy az hogyan jött ki)


a.)Négyzetük összegét

b.)Összegük négyzetét

c.)Az "x,, négyzetének reciprokát

d.)Hányadosuk négyzetét

e.)Négyzetük hányadosát!



2014. szept. 11. 20:04
 1/1 anonim ***** válasza:

a) Négytagú összeadás. Összevonásnál az azonos tagokat tudjuk összevonni:


5x-2x=3x


3-5=-2, így lesz =3x-2, ez egy kéttagú összeg.


b) Öttagú összeg, itt is az azonosakat tudjuk összevonni:


2a-11a=-9a


-b, mivel más b-s tag nincs, ez így marad


1+3=4, így ezt kapjuk: =-9a-b+4, ez háromtagú összeg.


c) Ugyanaz a helyzet, viszont itt a négyzetes tagokat (^2) csak egymással lehet összevonni, ugyanígy a "sima x-es" tagokat:


2x^2+x^2=3x^2


+3x-5x=-2x, így =3x^2-2x, így egy öttagú összegből kéttagú összeget kaptunk.


d) Itt is; amikben azonos ismeretlenek vannak, azokat össze lehet vonni:


-9a-21a=-30a


7bc-9bc=-2bc


-18b+3b=-15b, így =-30a-2bc-15, ezzel háromtagú összeget kaptunk egy hattagúból.


2)


a) Négyzetre emeljük őket külön-külön, végül összeadjuk őket: x^2+y^2


b) Összeadjuk őket, majd négyzetre emljül: (x+y)^2, ez pedig NEM EGYENLŐ az előzővel (mivel ennek az értéke x^2+2xy+y^2).


c) BNégyzetre emeled az x-et, majd veszed a reciprokát: 1/x^2


d) Elosztod egymással őket, majd négyzetre emeled: (x/y)^2=x^2/y^2 (y 0-tól különböző)


e) Négyzetre emeled, majd osztod őket egymással: x^2/y^2, ez viszont megegyezik a d)-ben számopltakkal (y nem 0).

2014. szept. 11. 21:01