Mi a megoldás erre a súlytalansággal kapcsolatos kérdésre, és miért?
A kilövés pillanatában tényleg a padlóhoz nyomódik - de utána már nem. Mégis, mi nyomná?
Max. ha fékeződik a levegőben - akkor viszont mindig haladási irányban lenne a lefelé irány.
A kérdés azért trükkös, mert a hétköznapi életünkben nem nagyon tapasztalunk hasonlót. Mikor egy „kabinban” felfele emelkedünk, akkor általában folyamatosan hat erő a kabinra – lift, repülőgép, stb… –, így természetesen hat ránk is erő. Amint megszűnne a liftre, repülőre ható erő, nem sokat emelkedne tovább.
De itt nem erről van szó, hanem kilövésről, mikor a kabin olyan sebességre gyorsul rövid idő alatt, hogy az elég nagy vertikális utat tud megenni. Ez inkább hasonlít arra, mikor autóval, biciklivel, vagy gördeszkával ugratsz. Amint elhagyod a rámpát, gyakorlatilag szabadesésben vagy, azaz g gyorsulást „szenvedsz el” a Föld irányába. De mivel van a gyorsulással ellentétes kezdősebességed, ez a szabadesés mégis egy ideig felfele irányuló mozgást eredményez.
Pl. egy slow motion gördeszkás, biciklis ugratásnál szépen látszik, hogy már felfele sem nyomja semmiféle erővel az alátámasztást az ugrató deszkás, biciklis. (Gondolj csak az olyan ugratásra, ahol a bicikli megfordul a levegőben. Ott sem nyom semmi semmit.) Pl.:
https://www.youtube.com/watch?v=Jig3uiYsb4w
> „zuhanás közben már nincs tolóerő és nem érzed a gravitáció hatását sem.”
Így van. Most pedig kérdem én: nem mindegy, hogy milyen kezdősebességgel zuhansz? Ugye zuhanás közben nő a sebességed, tehát az időmérés kezdetének pillanatától függően más-más kezdősebességgel is zuhansz. Te most azt mondod, hogy csak akkor vannak a súlytalanság állapotában a kabinban, ha az a Föld középpontja felé mutató SEBESSÉGGEL halad. Már pedig az űrhajósok erre merőlegesen haladnak, és mégis súlytalanok. Miért ne lehetne egy ellenkező irányú sebességgel haladó kabinban súlytalanság? Annyi a lényeg, hogy ne hasson rá más, csak a gravitációs erő, ezt pedig bármilyen sebességnél el lehet érni, ez a feltétel Newton II. törvénye értelmében csak a test gyorsulását érinti, ami a gravitációs gyorsulás iránya és nagysága lesz. Mindegy, mekkora a sebesség.
> „A kabin tolóerőt fejt ki az utasra.”
A sugárhajtóművével vagy mivel, ha az egyszerűen csak egy szabadon mozgó kabin?
Itt talán még szebben látszik:
https://www.youtube.com/watch?v=VSo--OoqmBY#t=104
Még bőven felfele haladnak, mikor ott „lebeg” a srác a motor felett.
drága 19-es, javaslom nézd át a fizika órákon tanult hajításoknak nevezett dolgokat, főleg a ferde hajítást!!!
de kérlek nevezd nevén, melyik az az erő ami nyomja a dobozban lévő testet miután kilőtték és éppen felfelé halad?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!