SOS. Valaki segítene? Nem bírom megoldani, hiába agyalok. 1. (x-6) ² + (y+4) ² = 36 - kör Hogyan tükrözzem az origóra, az x tengelyre, illetve az y-ra? A levezetést is le tudnátok írni, kérlek?

2. x²+y²-10x-4y+25= 0 egyenletű kör. Felírtam,hogy a sugár 2; illetve a középpontja (5;2). De hogyan kapom meg az origón áthaladó érintőinek az egyenletét?
2014. aug. 24. 20:30
 1/10 anonim ***** válasza:

1. Azonnal látjuk, hogy a kör középpontja (6;-4) pont.


Ha az x-tengelyre tükrözöl, akkor az y koordinátát kell átvinni az x tengely másik oldalára, vagyis az új kör középpontja (6;4).


Melynek egyenlete: (x-6)^2+(y-4)^2=36

2014. aug. 24. 21:03
 2/10 anonim ***** válasza:

Hasonló megfontolásokkal az y tengelyre való tükrözéskor az új középpont: (-6;-4).

Vagyis egyenlete: (x+6)^2+(y+4)^2=36.


Az origóra való tükrözés alapgondolata a következő:


Legyen egy kör egyenlete az xy derékszögű rendszerben


(x-u)^2+(y-v)^2=R^2


ahol a középpont épp az (u;v) pont.


Tekintsük az origóból kiinduló kötött (u,v) helyvektort, azaz amely a kör középpontjába mutat.


Forgassuk el a vektort 180°-al az origó körül.

Ekkor az elforgatott vektor végpontja megadja az új kör középpontját.

Az új vektor nem más, mint (-u,-v), azaz az eredeti vektor -1 szerese.


Ebből következik, hogy az új kör egyenlete:


(x+u)^2+(y+v)^2=R^2.

2014. aug. 24. 21:11
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Az 1. annyira triviálisak, hogy a fejedet fogod verni a falba :D


1. A kör középpontja (6;-4), gyakorlatilag csak ezt a pontot kell tükrözni. Ha az y-tengelyre tükrözöd, akkor az 1. koordináta előjele fog megváltozni, vagyis a kör középpontja a (-6;-4) pont. Ha az x-tengelyre tükrözöl, akkor a 2. koordináta előjele változik, így a kör középpontja a (6;4) pont. Mivel a tengelyes tükrözés mérettartó, ezért mindkét esetben marad az r=6-os sugár.


2. Írjunk fel egy két ismeretlenes parametrikus egyenletrendszert; mivel az érintő egyenes áthalad az origón, ezért mx+0=y alakú az egyenes (m, az egyenes meredekségét jelenti), tehát:


I. x²+y²-10x-4y+25=0 }


II. mx=y }


Írjuk be a II. egyenletből y "értékét", vagyis cseréljük le az y-okat mx-re:


x^2+(mx)^2-10x-4(mx)+25=0

x^2+m^2*x^2-10x-4mx+25=0

(m^2+1)*x^2-(10+4m)*x+25=0


Ezzel kaptunk egy parametrikus egyenletet. Mivel az a cél, hogy a körnek és az egyenesnek pontosan 1 metszéspontja legyen, ezért az egyenletnek 1 megoldást engedhetünk meg, így a diszkriminánsának 0-nak kell lennie:


(10+4m)^2-4*(m^2+1)*25=0

100+80m+16m^2-100m^2-100=0

-94m^2+80m=0

m*(-84m+80)=0


Tehát az egyenlet megoldásai: m1=0 és m2=80/84=20/21.


Tehát, ha m=0, akkor a 0*x=y, vagyis 0=y egyenes lesz az érintője a körnek, ha pedig m=20/21, akkor a (20/21)*x=y egyenlet lesz az érintője. Mivel külső pontból körhöz pontosan 2 érintő húzható, ezért megtaláltuk az összes érintőt.


Remélem minden érthető, ha mégsem, kérdezz :)

2014. aug. 24. 21:18
 4/10 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm Önnek!
2014. aug. 24. 21:25
 5/10 anonim ***** válasza:

2. példa:

Keressük az egyenest y=mx alakban. Keressük tehát azokat az egyeneseket, melyek érintik a kört, azaz a körrel közös pontjuk van.


Vagyis keressük a kör egyenlete és az y=mx egyenes által alkotott egyenletrendszer megoldását.

Behelyettesítjük az y=mx-et a kör egyenletébe, így x-ben másodfokú egyenletet nyerünk.


x,y-ra nézve végtelen sok megoldás van, tehát megállapítunk egy további feltételt:


A másodfokú egyenlet diszkriminánsát zérusnak vesszük, ugyanis az egyenes és kör egy közös ponttal rendelkezik.


Ebből:


Diszkrimináns=(10+4m)^2-100(1+m^2)=0


Átalakítva:


m(84m-80)=0.


Ebből két megoldás, m=0 és m=20/21 adódik, ami nem véletlen, hiszen egy körhöz két érintő húzható.


Így a két érintő egyenlete:


y=0;


y=(20/21)x;


Megjegyzem az y=0 egyenlet a kör egyenletéből közvetlenül adódik, hisz a kör sugara 2, viszont középpontjának második koordinátája is.


Kiszámíthatók az érintési pontok:


E1(5;0) és E2(105/29; 100/29);


Megjegyzem, a feladat más módszerekkel is megoldhatók, ezek közül néhány:

-Thales körös módszer;

-differenciálási módszer;

-szerkesztő eljárás;

2014. aug. 24. 21:34
 6/10 anonim ***** válasza:

Ugyanez rajzban:

[link]

2014. aug. 24. 21:34
 7/10 A kérdező kommentje:
Nagyon hálás vagyok Önnek is! Az 1. feladatot sikerült átlátni az 1. segítőkész hozzászóló által.:) Nagyon hasznos volt a 2. feladat elmagyarázása. Megértettem.:)Köszönöm!
2014. aug. 24. 21:46
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a 3. segítőkész embernek is! Világos és tiszta magyarázat!:)
2014. aug. 24. 21:56
 9/10 A kérdező kommentje:
A rajzot is köszönöm szépen! Nagyon jól átlátom már!:)
2014. aug. 24. 22:04
 10/10 anonim ***** válasza:

Örülök, ha tetszett a magyarázat.

Szorgalmi feladat a kérdezőnek, ha érdekli:


Konstruálja meg annak a körnek az egyenletét, amelyet nemcsak a második feladatbéli kiszámolt érintők érintenek, de az x²+y²-10x-4y+25 = 0 egyenletű megadott kör is.

2014. aug. 24. 22:28