Hogyan oldható meg az alábbi matek feladat (trigonometria)?

Feladat: Oldjuk meg a [0,2pi) intervallumon a sin x + cos x = -1 egyenletet.

2014. aug. 8. 13:49
 1/7 anonim ***** válasza:

Egy megoldási lehetőség:

[link]

2014. aug. 8. 16:40
 2/7 anonim ***** válasza:

Habár a konkrét intervalumon jó az eredmény, amit az előző válaszoló csinált.

De azt megjegyzem, hogy minden x=k*pi/2 megoldás nem jó! Például a k=4 esetén ellentmondásra jutunk. Tehát itt hamis gyökök lépnek fel valóban.


Én másképp kezelem a példát: Tudjuk, hogy sin(x) és cos(x) függvények +1 és -1 közt van, ill. periódusuk azonos. (Korlátos)

Az egyenlet jobb oldala -1, tehát elég az alsó korláttal foglalkozni.

Olyan megoldások keresendők tehát, mikor a bal oldali összegfüggvény egyik tagja -1, a másik pedig 0.


Ebből két egyszerű egyenlet adódik:



(1) sin(x)=-1

(2) cos(x)=-1


(1) Megoldása: x=-pi/2+2k*pi

(2) Megoldása: x=pi+2k*pi


Vagyis az i,j bázisrendszerben a megoldások a (-1,0) és (0,-1) pontokban lesznek.


A [0,2pi) intervallumban ezekből valóban az említett

x=pi és

x=1.5 pi a gyökök.

2014. aug. 8. 21:32
 3/7 szakor ***** válasza:

A második gondolkodásmódban az a hiba, hogy túl speciális, s eleve feltételezi, hogy -1,0 számpárok összegéről van szó. Holott elvileg lehetne két közbeeső negatív szám összege is a -1.

Egy másik megoldás:

sin(x)+cos(x)=-1 / /gyök(2) (a bal oldali együtthatók négyzetének gyökével kell osztani)


sin(x)/gyök(2)+cos(x)/gyök(2) = -1/gyök(2) = -gyök(2)/2

gyök(2)/2*(sin(x) + gyök(2)/2*cos(x) = -gyök(2)/2

Megnézzük az együtthatókat, s megkeressük, melyik az a szög, amelynek ezek a paraméterei:(sin=gyök(2)/2; cos=gyök(2)/2 - ez a 45°=pi/4)


Behelyettesítve az egyenlet így alakul:

sin(pi/4)*sin(x)+cos(pi/4)*cos(x) = -gyök(2)/2)

(Az addíciós tétel/azonosság alapján:)

cos(x-(pi/4)) = -gyök(2)/2

1. cos(x-(pi/4)) = cos(225°) =>x = 180° = pi

2. cos(x-(pi/4)) = cos(315°) =>x = 270° = 3pi/2


Ez a két megoldás van a keresett intervallumban. (a periodicitás miatt a +k*2pi is megoldás, de most erre nincs szükségünk.


"Magasabb" matematikában direktben a fázisszögekkel is megoldható. Ha érdekel, keress rá neten.

2014. aug. 9. 07:27
 4/7 szakor ***** válasza:
***egy pontosítás: a bal oldali együtthatók négyzetÖSSZEGÉNEK gyökével kell osztani.
2014. aug. 9. 07:29
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszotokat, most már értem :D
2014. aug. 9. 11:42
 6/7 anonim ***** válasza:

"A második gondolkodásmódban az a hiba, hogy túl speciális, s eleve feltételezi, hogy -1,0 számpárok összegéről van szó. Holott elvileg lehetne két közbeeső negatív szám összege is a -1. "


Nem lehet két közbeeső negatív szám összege is a -1, mert az részben az azonos periódikusságot, részben pedig a szakaszos szigorúan monotonságot sértené.

2014. aug. 10. 18:42
 7/7 szakor ***** válasza:

Rendben, a hibát visszavonom. Valóban írtad, miért.

A speciális alatt arra gondoltam, hogy nem univerzális. Amit én javasoltam, ott nem használunk ki semmilyen speciális tulajdonságot. Az általad alkalmazott metódus inkább a "jó" matematikusok számára érthető, míg az enyém szerintem bárkinek.

2014. aug. 11. 07:42