Ezt az egyenletet miért így kell csinálni?


I. x+3y=5

II. x+8y=10


Ezt az egyenletet miért pont azzal kell elkezdeni, hogy megszorzod -1-el?



2014. aug. 2. 14:48
 1/7 anonim ***** válasza:

Szerintem valamit félre értettél :D. Ki kell vonni egyikből a másikat. Pl ha II.-I.,akkor az marad,hogy 5y=5,ebből y=1,ezt visszahelyettesíted bármelyikbe és az jön ki,hogy x=2.

Mindig azzal kell kezdeni a megoldás menetét,hogy az egyik változót kifejezd. Mivel itt az x-ből mindegyikben ugyanannyi van,így simán ki tudod ejtetni.

2014. aug. 2. 14:51
 2/7 A kérdező kommentje:

A matektanár, akihez külön órához járok ezt írta:


I. x+3y=5

II. x+8y=10 /*(-1)


x+3y=5

-x-8y=-5


kifejezés


-5y=-5 /:(-5)

y=1


x+3*1=5 /-3

x=2


Ez így jó? Ha igen, akkor miért így kell elkezdeni?

2014. aug. 2. 15:11
 3/7 anonim ***** válasza:
a matektanárod nem tud, vagy nem szeret kivonni, így a -1 gyel szorzással lehetővé teszi, hogy összeadni kelljen a két egyenletet, ne kivonni
2014. aug. 2. 15:14
 4/7 anonim ***** válasza:

Persze,hogy jó,ugyanaz jön ki. Gondolom csak szemléletesebb akart lenni,hogy ha beszorzod egyiket -1-el,akkor jobban látod,hogy egyikben +x van másikban meg -x.

Nem kell így elkezdeni,úgy kezded el ahogy akarod. Úgy is kezdhetted volna,hogy átrendezed első egyenletet,hogy x=5-3y és ezt beírod a másodikba,akkor az lesz,hogy 5-3y+8y=10,ebből ugyanúgy kijön az eredmény.

Ezeket az egyenlet rendszer megoldásokat ne úgy tanuld,hogy már pedig szigorúan úgy kell elkezdeni ahogy tanultad.Ez egy nagyon rossz szokás,hogy ahogy a tanár megmutatja,úgy tanulja meg a gyerek és úgy próbál egy teljesen más egyenletrendszert is megoldani. Semmi értelme beszorozni -1-el.

2014. aug. 2. 15:18
 5/7 anonim ***** válasza:

Ugyan azt csinálod mint amit az első leírt, megszorzod -1el és összeadod, az ugyanaz mint ha kivonnád.


Egyébként máshogy is megoldhatod, egyenletként kezeled ezeket az összefüggéseket, azt is megteheted hogy az első egyenletben hozzáadsz mindkét oldalhoz 42-t és akkor az lesz hogy x+3y+42=47 meg mondjuk hozzá adsz 5x-et és akkor 6x+3y+42=47+5x és akkor ezt kivonod a másodikból akkor az lesz hogy x-6x+8y-3y-42=10-47+5x aztán leegyszerűsíted 5y=5 lesz ugyanúgy, ezzel csak azt akarom kifejezni bármit megtehetsz ezekkel az egyenletekkel amit eddig tanultál, csupán annyi trükk van hogy egyikből a másikba be kell tudnod helyettesíteni és a kettőt együtt fel kell használnod.

2014. aug. 2. 15:19
 6/7 anonim ***** válasza:
a lényeg az egyenletrendszereknél hogy mindig csak 1 változó maradjon a végére, hogy egyértelmű legyen a megoldás. ha lineáris akkor még gauss eliminációt is lehet rajta csinálni és akkor is kijön a megoldás :D
2014. aug. 3. 01:45
 7/7 anonim ***** válasza:
A matektanár nem kivonni nem szeret, hanem az egyenlő együtthatók módszerét alkalmazta. A kétismeretlenes egyletrendszerek megoldására több módszer is van, lényegét tekintve mindegyik ugyanazt az célt követi, amit előttem leírtak, vagyis odáig eljutni, hogy csak egy ismeretlen legyen (vagy az x, vagy az y). Az is egy mód, hogy az egyikből kifejezem az x-et, és a másik egyenletbe behelyettesítem, akkor az y-t kapom meg. Értékét bármelyik egyenletbe helyettesítve, kifejezhető az x értéke.
2014. aug. 9. 18:34