A problémámra egyszerű feladatban kérnék választ. Mennyi idő alatt tesz meg a kerékpáros 60m-t egyenletesen gyorsulva, ha 6m/s sebességet ér el? Mekkora a gyorsulása?

A v=s/t-vel kijön hogy a t=10, ezt behelyettesítem a v=a*t-be, az a=0,6. Az eredményben pedig az a=0,3 a t=20. Miért? Ha behelyettesítek az s=a/2*t négyzetbe akkor jön ki csak hogy a=0,3, de a t sosem lesz 20. A nehezebb feladatokat is megtudnám oldani, de mindig bekavar a t (idő).
2014. jún. 24. 18:59
 1/2 anonim ***** válasza:

v=s/t képlet csak EGYENLETES mozgásoknál igaz(tehát a gyorsulás 0), míg az s=a/2*t^2 pedig EGYENLETESEN VÁLTOZÓ mozgásoknál igaz (a gyorsulás NEM 0). Így a Te megoldásod elvi hibás.


Ugye tudjuk, hogy s = (a/2)*t^2

A gyorsulás definíció szerint egyenlő a sebességváltozás és az ehhez szükséges idő hányadosával(a=dv/dt). Jelen esetben a sebességváltozást megadja a feladat, ez 6 m/s, tehát a=6/t

Ezt az összefüggést írjuk be az alap képletbe:

60 = [(6/t)/2]*t^2 = (6/2t)*t^2

Szorozzuk meg mindkét oldalt 2t-vel:

120*t = 6*t^2 (itt t-vel lehet egyszerűsíteni)

120 = 6*t (leosztunk 6-tal)

20 = t, tehát a szükséges idő 20 másodperc.


A gyorsulás definíció szerinti képletéből (ugye a=dv/dt) megkaphatjuk a gyorsulás értékét is:

a=6/20=0.3 m/s^2


Így világos?

2014. jún. 24. 19:09
 2/2 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm! :)
2014. jún. 24. 20:03