Ezt a két feladatot kaptam házinak.De elég béna vagyok és nekem, s segítségre lenne szükségem. Tizedikes vagyok, a bonyolult dolgokat nem értem, s inkább az a fontos, hogy megértsem. Előre is köszönöm.

[link]



2014. jún. 10. 18:26
 1/6 anonim ***** válasza:

Szia! A 4-es feladat annyiban különleges, hogy a számításhoz először neked kell bevezetned egy találomra kitalált tömeget, ami a végén ki fog esni a számításból, tehát mindegy, hogy mit találsz ki, de mivel % számításról van szó, célszerű 100g-os oldattal számolni, mert 100g-os oldatban a tömegszázalák mérőszáma egyenlő a tömegek mérőszámaival. Vagyis tehát vegyünk a keverékből 100g-ot. Mivel ez 1:1 tömegarányban tartalmazza a két anyagot, a glicerin tömege is 50g, meg a vízé is 50g. Ebből a tömegszázalékot már kapásból rá tudod vágni, hogy 50%, hiszen a tömeg%=(oldott anyag tömege/oldat tömege)*100%. És ugye (50g/100g)*100%=50%. Ezért mondtam, hogy célszerű 100g-ból kiindulni, de ha nem annyiból indulsz ki, hanem mondjuk 80g-ból, és annak a felével, vagyis 40g-mal számolsz, akkor is (40g/80g)*100%=50% jön ki eredményül, tehát teljesen mindegy, hogy mekkora tömeget vezetsz be a számolásba, működni fog, csak százalékszámítás esetén 100g-ot érdemes az oldat tömegének venni. Ja és természetesen a víz tömegszázaléka is 50%. A mólszázalékot meg úgy tudod meghatározni, hogy először kiszámolod, hogy az 50g glcerin, és az 50g víz az hány mól (ezeket a periódusus rendszerből összeválogatott moláris tömegekkel való elosztásokkal kapod meg, gondolom ez megy), majd összeadod őket, és megkapod, hogy az egész oldat összesen hány mól anyagot tartalmaz. És akkor a tömeg% mintájára a mól%=(oldott anyag anyagmennyisége/oldat anyagmennyisége)*100% így fest, és ezzel a képlettel már ki is tudod számolni. Leírjam ezt is, vagy így már meg tudod csinálni?


6.) Ebben a feladatban az oldat tömegéből és a tömeg%-ból a fenti képlet oldott anyag tömegére való rendezésével ki tudod számolni az oldat tiszta alkohol tartalmát, és ezt az alkohol moláris tömegével osztva (amit megint a periódusos rendszerbből az alkohol képlete szerint számolsz össze), megkapod az anyagmennyiségét. Ez egyenlő lesz a keletkező ecetsav anyagmennyiségével, mert egy alkoholból egy ecetsav keletkezik (itt a kétlépcsős egyenlet, ami ezt az egyenlőséget mutatja [link] Most visszaszorozva már az ecetsav moláris tömegével, megkapod az ecetsav tömegét. Ez lesz az ételecetben az oldott anyag. És végül a fenti tömeg%-os egyenletet az oldat tömegére átrendezve, és behelyettesítve az előbb kiszámolt oldott anyag tömegét és a megadott tömegszázalékot, megkapod az oldat (ételecet) tömegét. Meg tudod már így csinálni, vagy még kell segítség?


És ha már én is segítettem Rajtad, hagy kérjek valamit cserébe. Remélem eddig sem voltál homofób, vagy más LMBTQ-fób, de ha igen, akkor szeretném most felhívni a figyelmedet arra, hogy én is LMBTQ személy vagyok, mégis segítettem rajtad, úgyhogy beláthatod, hogy nem vagyok rossz ember, és légy szíves ne terjessz rólunk negatív dolgokat, mert így is épp elég sok ember bánt engem, pedig én nem mondom nekik, hogy más vagyok, csak valószínűleg látják rajtam, de hát arról nem tehetek, és nem is vagyok rossz ember, és ez iszonyítosan igazságtalan helyzet. Miért nem lehet békén hagyni mindenkit, és hagyni hogy annak érezze magát, aminek tudja, és azt szeresse, akit szeretne. Gondolom Te sem szeretnél egy olyan lánnyal együtt lenni, akit nem szeretsz. Remélem megérted, hogy amíg az emberek igazságtalanul bánnak velem, én nem fogom ezt eltűrni, és ha kell, akkor szájbarágósan hívom fel az emberek figyelmét, hogy igenis nekem is vannak jó tulajdonságaim is, és tessék azt is észrevenni. Ebben szeretném a segítségedet kérni, meg abban, hogy ne terjessz semmi rosszat a másságról, mert azzal igazságtalanul ártasz ártatlan embereknek.

2014. jún. 10. 20:21
 2/6 anonim ***** válasza:
Az egyenlet linkjének végéről töröld ki a zárójelet, úgy működni fog.
2014. jún. 10. 20:23
 3/6 A kérdező kommentje:
Nagyon nagyon szépen köszönöm, most kezdem el nézegetni, de nem győzöm hálálni. :D
2014. jún. 10. 20:31
 4/6 A kérdező kommentje:

és a te kérésedre kitérve, nekem semmi bajom a melegekkel, nekem van egy meleg barátom,de mivel én hetero vagyok, így próbálom tudtára adni, hogy felém hiába közeledik. De amíg ő nem próbálkozik, én jól elvagyok vele. Ez csak ízlés kérdése, mint például nekem a vörösek jönnek be. S nyugodtan felvállalhatod, mert az aki lehurrog, vagy bármit csinál, az nem ember. Tudom jól, attól nem lesz senki hülyébb, rosszabb vagy csúnyább ember, mert más érdeklődési köre van. Ezáltal vedd úgy, hogy egy emberrel kevesebb van(az én személyemben), aki elítél.

De azért a Conchita Wurst nem lesz normális jelenség. ^^, további szép estét kívánok, és köszönöm mégegyszer.

2014. jún. 10. 20:44
 5/6 A kérdező kommentje:
A 6.-os feladatot eltudod magyarázni számokkal, a gondolatmenetet értem..de nagyon nem tudom miről van szó.
2014. jún. 10. 21:16
 6/6 anonim ***** válasza:

Szia. Örülök, hogy ilyen elfogadó vagy, de sajnálom amit Conchita Wurst-ről mondtál, mert én igaz én soha nem öltözöm nőnek, nincs szakállam, de lány hangon én is szeretek énekelni -persze csak itthon szoktam, mikor nem hallja senki-. Na mind1, az lenne a csoda, ha teljesen elfogadott lenne, de azért az jó lenne, ha legalább úgy tartanák furcsának, hogy közben érdekesnek is, és lám, hát ilyen is van, és nem úgy, hogy lenézik, na de a 6-os feladatra visszatérve leírom akkor a számolás menetét:


Jelölések: mo=oldat tömege, moa: oldott anyag tömege.

mo1=4,6kg=4600g. Ebben van az alkohol.

moa1=mo1*(m/m%/100%)=4600g*(15%/100%)=4600g*0,15=690g

noa1=moa1/M(alkohol)=690g/(46g/mol)=15mol

Ebből ugyanennyi mól ecetsav keletkezik, vagyis:

noa2=noa1=15mol de ennek tömege már más lesz, mert más a moláris tömege: M(ecetsav)=60g/mol

moa2=noa2*M(ecetsav)=15mol*60g/mol=900g

És ezt oldjuk valmekkora tömegben úgy, hogy 9%-os legyen az oldat:

mo2=moa2/(m/m%/100%)=900g/(9%/100%)=900g/0,09=10000g=10kg. Vagyis 10 kg étecetet tudunk belőle előállítani. Így érted?

2014. jún. 10. 22:24