Számísd ki 9 gramm szén tökéletes égésekor hány gramm széndioxid keletkezik. Ezt a feladatot hogy kell megoldani?


Kérlek a számítást és a képletet is írjátok le.

Általános iskolás nyelven ha kérhetném!



2014. febr. 13. 16:38
 1/2 anonim ***** válasza:
84%

1. Reakcióegyenletet fel kell írni: C + O2 = CO2 (a számok alul vannak)

- a reakcióegyenlet bal oldalára írjuk a reagáló anyagokat (úgynevezett reagenseket) a jobb oldalára pedig a keletkezett anyagokat (termékeket)

- a reakcióegyenletben ha nem írunk a képlet elé számot (úgynevezett együtthatót) akkor az 1 mólt jelent abból az anyagból


Tehát az egyenlet alapján 1 mól szén elreagál 1 mól oxigénnel és keletkezik 1 mól szén-dioxid (CO2)


1 mól szén tömegét a szén moláris tömege alapján tudhatjuk meg. A szén moláris tömege: 12 gramm (a moláris tömegeket a periódusos rendszerben a képlet bal alsó sarkába írt szám jelzi)


Egyenlet alapján 1 mól szénből (ami 12 gramm) keletkezik 1 mól szén-dioxid (CO2) ami 44 gramm


Szén-dioxid moláris tömege: 1 db szén-atom és 2 db oxigén-atom moláris tömege = 12+(16×2) = 44 gramm


ha 12 gramm szénből lesz 44 gramm szén-dioxid

akkor 9 grammból legyen x gramm szén-dioxid

- ez egy aránypár amelyből x=33 gramm


Tehát a válasz: 33 gramm szén-dioxid keletkezik.


(ilyen aránypárokat pl. úgy oldhatunk meg hogyha az x-szel szemközti tagot megszorozzuk a vele átlósan felfelé álló taggal majd a maradék számmal osztjuk)

2014. febr. 13. 17:04
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget! Ment a zöld pipa!
2014. febr. 13. 18:10