Az 500-nál kisebb és 12-vel osztható pozitív egész számok közül véletlenszerűen választunk egyet. Mekkora valószínűséggel lesz ez a szám 18-cal is osztható?



Egy dobozban 4 piros golyó van. Maximum hány fehér golyót lehet a dobozba tenni, ha azt akarjuk, hogy egy piros golyó húzásának valószínűsége legalább 14% legyen?


Az 1, 1, 3, 3, 3, 4, 5 számokból hétjegyű számokat képzünk, majd véletlenszerűen kettőt kiválasztunk közülük. Mekkora a valószínűsége, hogy mindkettő osztható lesz 5-tel?


Mekkora annak a valószínűsége, hogy az ötös lottónál a legkisebb kihúzott szám a 27-es lesz? (Az ötös lottónál 90 szám közül ötöt húznak.)


Válaszotokat előre is köszönöm( lehetőleg érthetően vezzetések le)

ez 3 db különböző feladat!

üdv: Kimke



2014. máj. 30. 21:00
 1/1 anonim ***** válasza:

Az első feladathoz kellene tudni, hogy tanultátok-e már a számtani sorozatokat.


2. Egy dobozban 4 piros és x fehér golyó van, ekkor x+4 darab golyó van a dobozban, így 1 piros golyó kihúzásának esélye 4/(x+4). Azt szeretnénk, ha ez a valószínűség legalább 14% lenne, tehát a következőt írhatjuk fel:


4/(x+4)≥0,14 /*(x+4)

4≥0,14x+0,56 /-0,56

3,44≥0,14x /:0,14

~24,57≥x, tehát ha a fehér golyók száma 24, 23, 22, ..., 3, 2, 1, 0, akkor annak az esélye, hogy piros golyót húzunk ki, legalább 14%. Mivel x maximuma a kérdés, ezért az a válasz, hogy 24 golyó esetén még 14%-nál nagyobb eséllyel fogunk piros golyót kihúzni.


3. Ismétléses permutációval kiszámolható, hogy hány 7-jegyű szám képezhető: 7!/(2!*3!)=420, ezekből 2-t véletlenszerűen kiválasztunk, vagyis nem számít a sorrend, így (420 alatt a 2)=87990-féleképpen választhatunk. Ez lesz az összes eset.


Egy szám akkor osztható 5-tel, ha utolsó számjegye 0 vagy 5. Itt 0-ra nem fog szám végződni, így kizárásos alapon marad az 5. Most az a kérdés, hogy az 1, 1, 3, 3, 3, 4 számokat hányféleképpen lehet egymás mellé írni? Ugyanúgy járunk el, mint az előbb; 6!/(2!*3!)=60 esetben lesz 5-tel osztható a számunk, ezekből 2-t (60 alatt az 2)=1770-féleképpen választható ki 2 darab 5-tel osztható szám. Tehát ez a kedvező eset.


Kedvező eset/összes eset képlettel számolva 1770/87990=~0,02=2% esély van arra, hogy mindkettő osztható lesz 5-tel.


4. 90 számból kell 5-öt kiválasztanunk úgy, hogy a sorrend nem számít; (90 alatt az 5)=43949268-féle ötös számsort tudunk képezni, ez lesz az összes eset.


Kedvező eset: itt a 27-est fixen ki kell húznunk, a többi helyre csak ennél nagyobb számokat húzhatunk; 28-tól 90-ig 63 szám van, tehát 63 számból kell még 4-et kiválasztanunk: (63 alatt a 4)=595665-féleképpen tudjuk ezt megtenni.


Kedvező eset/összes eset képlettel számolva 595665/43949268=~0,01355=1,355% esélyünk van erre.

2014. máj. 30. 22:11