Valaki megoldana ezt a feladatsort matekbol?


Fontos lenne,hiszen pelda alapjan szoktam begyakorolni a feladatokat...de ez nemmegy nekem..:S



Szabályos 18 oldalú sokszög

a, 1 belső szöge?

b, 1 külső szöge

c, 1 csúcsból húzható különböző hosszúságú átlók száma

d, összes átlók száma



2014. máj. 22. 19:38
 1/1 anonim ***** válasza:

a) Tetszőleges n oldalú (konvex) sokszög belső szögeinek összege (180*(n-2))°. Esetünkben n=18, így 180*16=2880°a belső szögek összege. Mivel minden szöge ugyanolyan nagyságú, ezért ezt el kell osztanunk 18 egyenlő részre: 2880°:18=160°-os 1 belső szöge.


b) Tudjuk, hogy belső szög+külső szög=180°, így a külső szög 20°-os.


c) 1 csúcsból 15 átló húzható. Ha behúzzuk a szimmetriaátlót, akkor feloszthatjuk az átlókat 2 csoportba, ahol 7-7 átló lesz. Mivel mindegyik átlónak a tükörképe megtalálható a másik csoportban, ezért így páronként egyenlő hosszú átlók lesznek. Tehát összesen 7 különböző átlót számoltunk meg, ehhez hozzájön a szimmetriaátló, így összesen 8 különböző hosszúságú átlója van.


d) Az átlók számát az n(n-3)/2 képlet adja meg; 18*15/2=135 átlója van.

2014. máj. 22. 20:17