Valaki megoldaná matekból?

egy táska árát először 20%-al csökkentették,majd 18%-al fel,így 3776 ft-ba került.Mennyi volt eredetileg

2014. febr. 20. 19:42
 1/4 anonim válasza:

írok neked rá egy egyenleted ezt zámold ki, így tanulsz is:

(x*1/5)*18/100=3776

2014. febr. 20. 19:45
 2/4 anonim ***** válasza:

3776=X*0.8*1,18

X=4000 Ennyi.

2014. febr. 20. 19:45
 3/4 A kérdező kommentje:
az a baj,hogy egyáltalán nem értem..:S levezetné valaki és példa alapján már menne a többi
2014. febr. 20. 19:58
 4/4 anonim ***** válasza:

Legyen a táska ára x. Amikor 20%-ával csökkentették az árát, akkor az x*20/100 részét levonták belőle: x-x*20/100=x-0,2x=0,8x volt az ára a csökkenés után.


Ezután az új ár 18%-val növelték az árat, vagyis a 0,8x-hez hozzáadták a 18%-át, vagyis 0,8x*18/100=0,144x-szel, így az új ára 0,8x+0,144x=0,944x, erről pedig tudjuk, hogy 3776-tal egyenlő:


0,944x=3776, itt mindkét oldalt osztjuk 0,944-gyel, így x=3776/0,944=4000-et kapunk, és mivel x-szel jelöltük a táska eredeti árát, ezért a táska eredeti ára 4000 forint volt.

2014. febr. 20. 20:41