Valaki lenne olyan kedves, és megoldaná ezt nekem?


Ha valaki holnap reggelig ezt megcsinálná nekem, nagyon hálás lennék. Tudom, nem sokra megy vele, de többet nem ígérhetek.(:


Ez lenne az : [link]


2014. márc. 16. 22:13
 1/2 anonim ***** válasza:

Tehát a feladat:


(log(2)[2x])^2=log(2)[x^2/2]+3.


Vegyük át a logaritmus azonosságait:


I. Azonos alapú logaritmusok összege egyenlő argumentumaik szorzatának logaritmusával: log(a)[b]+log(a)[c]=log(a)[b*c]


II. Azonos alapú logaritmusok különbsége egyenlő az argumentumaik hábnyadosának logaritmusával: log(a)[b]-log(a)[c]=log=(a)[b/c]


III. Ha egy logaritmust egy másik értékkel szorzunk, akkor a szorzat értéke egyenlő az argumentum az értékkel való hatványozásának logaritmusával: k*log(a)[b]=log(a)[b^k]


Akkor lássuk:


(log(2)[2x])^2=log(2)[x^2/2]+3. /I.


(log(2)[2]+log(2)[x])^2=log(2)[x^2/2]+3 /log(2)[2]=1


(1+log(2)[x])^2=log(2)[x^2/2]+3 /zárójelbontás


1+2*log(2)[x]+(log(2)[x])^2=log(2)[x^2/2]+3 /kicsit átírjuk a jobb oldalt:


1+2*log(2)[x]+(log(2)[x])^2=log(2)[x^2*(1/2)]+3 /I.


1+2*log(2)[x]+(log(2)[x])^2=log(2)[x^2]+log(2)[1/2]+3 /log(2)[1/2]=-1


1+2*log(2)[x]+(log(2)[x])^2=log(2)[x^2]+-1+3 /összevonás


1+2*log(2)[x]+(log(2)[x])^2=log(2)[x^2]+2 /III.


1+2*log(2)[x]+(log(2)[x])^2=2*log(2)[x]+2 /legyen log(2)[x]=n


1+2*n+n^2=2*n+2 /-2n

1+n^2=2 /-1

n^2=1 /gyökvonás


n=1 és n=-1.


Ha n=1, akkor log(2)[x]=1, amire x=2.


Ha n=-1, akkor log(2)[x]=-1, amire x=1/2.


Ellenőriztem, szóval a megoldások helyesek (4=4 és 0=0).


Remélem minden érthető :)

2014. márc. 16. 23:00
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm ezt a részletes választ!!:)
2014. márc. 17. 20:51