Tudnátok segíteni? (kémia 9. o. )

Lenne egy feladat holnapra, amit meg kéne csinálnom, de nem értem. Ez lenne: Rendezd az alábbi reakcióegyenleteket az oxidációsszám-változások alapján! Állapítsd meg, hogy mi oxidálódott, mi redukálódott a folyamatban? Melyik anyag az oxidálószer, melyik a redukálószer? A képlet: P+HNO3+H2O=H3PO4+NO A segítségeket előre is köszönöm

2014. máj. 19. 17:13
 1/2 anonim ***** válasza:

Az oxidációs szám alapján történő egyenletrendezés lépései:


1. Megnézzük, mely atomok oxidációs állapota változik és mennyivel. Itt a nitrogéné +5 a kiindulási oldalon, +2 a termékeknél, tehát az csökken hárommal. A másik atom aminek változik az a foszfor: 0-ról +5-re, azaz nő öttel.


2. Megkeressük a két változás legkisebb közös többszörösét. Ez 3 és 5 esetén 15.


3. A változó oxidációs állapotú atomok számát szorzókkal kibővítjük úgy hogy mind a ketten összesen 15-öt változzanak. Ehhez foszforból kell 3, nitrogénből 5.


4. Az így kapott szorzókat beírjuk az egyenlet jobb (szigorúan CSAK a jobb) oldalába:


P + HNO3 + H2O = 3 H3PO4 + 5 NO


5. Mivel N és P sincs több a termékek oldalán, ezért a kiindulási oldalt is kitölthetem ugyanezekkel a szorzókkal:


3 P + 5 HNO3 + H2O = 3 H3PO4 + 5 NO


6. Már csak a víz elé kell írni valamit, ez kijöhet a hidrogének és az oxigének számából is, de egyszerűbb a hidrogént nézni mert abból kevesebb van. A termékek oldalán van összesen 9H, a kiindulási oldalon már 5-öt felhasználtam, tehát még 4 kell, ami 2 vizet jelent. A végeredmény:


3 P + 5 HNO3 + 2 H2O = 3 H3PO4 + 5 NO


7. Ellenőrizhetjük a megoldást azzal az atommal, amivel még semmit nem számoltunk. Jelenleg ez az O. A kiindulási oldalon van 5*3 + 2 = 17, a termékeknél 3*4 + 5 = 17, tehát stimmel a megoldás.

2014. máj. 19. 17:27
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a gyors választ! :)
2014. máj. 19. 17:32