Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Nitrogén-dioxid dimerizációja,...

Nitrogén-dioxid dimerizációja, nyomás növelése,2 féle megoldás, most melyik a jó?

Figyelt kérdés

Emelt kémia érettségi egyik kísérletében kell a NO2 dimerizációját vizsgálni, és a b részben dugattyú segítségével állandó hőmérsékleten összepréselik a gázt.


2 NO2(vörös) = N2O4(színtelen)


Én magamtól azt mondanám, hogy nyomás növelésére az egyensúly a sztöchiometriai szám csökkenés irányába tolódik el, a gáz világosodik.


DE


Találtam egy Fazekasos PDF-et, ahol ezt mondják:

A hirtelen nyomásra energiát közlünk a gázzal és nő a gázok koncentrációja. Az NO2 koncentrációnövekedése sötétedést okoz. Ezen kívül az energia hatására a N2O4 molekulák visszaalakulnak NO2 -dá. A NO2 koncentrációja nő, ezért a gáz sötétedik.



2014. máj. 18. 15:48
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon jó kérdés!

Hát igen pontatlan lenne csupán azt mondani hogy ha nő a nyomás akkor világosodik, ami igaz és érettségire szerintem elég is mert valóban ami volt kiindulási állapotban vörös szín, a végállapotig elhalványodik.


Azonban van egy köztes állapot, amelyre a ,, Fazekasos " szövegrészlet is céloz.


1. Összepréseljük (E-t közlünk), nő a gázkeverékben lévő NO2 és N2O4 koncentrációja. Mindkét gáz koncentrációja ugyanúgy nő tehát ezzel nem tolódott el az egyensúly. De az összepréselés hatására többet ütköznek a molekulák egymással, így a préseléssel egyben energiát is közöltünk a rendszerrel. Tudjuk hogy a reakció a dimerizáció felé exoterm, ezért az energia közlés (összepréselés) először az endoterm irányba tolja el az egyensúlyt, vagyis a vörös szín felé.


2. Ezután fog elhalványodni. Azért mert nőtt a nyomás, a reakció a színtelen gáz felé tolódik el.


Lényegében: ha úgy tetszik először hőmérséklettel való egyensúlyeltolás játszódik le és csak később a nyomással való eltolás. A két folyamat nem egy időben megy végbe így jól nyomon követhető a két folyamat.


Itt egy videó: https://www.youtube.com/watch?v=PxJbp1SzGjY

2014. máj. 19. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm!:)
2014. máj. 19. 16:05
 3/3 WeldingTomi válasza:

Szia!

A térfogat csökkentése állandó hőmérsékleten összenyomással történik. Azokban az egyensúlyi reakciókban, amelyekben azonos állapotú reagensei és termékei eltérő térfogatot töltenek be, összenyomással befolyásolhatjuk. Ilyenek a gázfázisú mólszámváltozással járó reakciók. Az összenyomás hatására a térfogatcsökkenés tehát a N2O4 képződése irányába tolódik el a reakció. Az összenyomott gázelegy színe elsőként mélyül, ez azért van mert a NO2 koncentrációja nő, majd az egyensúly elérése felé a dimerizálódó NO2 eltűnik a gáz színe halványodik. Remélem tudtam segíteni, még ha megkésve is:)

2014. máj. 26. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!