Egy zacskóban ugyanannyi málnás és narancsos ízű cukorka van. Ha csukott szemmel kiveszünk kettőt, akkor 7/15 annak a valószínűsége, hogy az egyik málnás, a másik pedig narancsos. Hány cukorka van a zacskóban összesen?

2014. máj. 18. 15:09
 1/2 anonim ***** válasza:
Ez hányadikos feladat?
2014. máj. 18. 16:13
 2/2 anonim ***** válasza:

Megvan :)


Legyen a tasakban 2x darab cukor, ekkor x darab narancsos és x darab málnás van. Vegyünk ki 1-et, ekkor a zacskóban 2x-1 cukor marad, x darab az egyikből, x-1 a másikból (az mindegy, hogy milyet vettünk ki). Most abból kellene kiválasztanunk 1-et, amiből még nem vettünk ki, ennek x/(2x-1) a valószínűsége, ennek az értéke adott, vagyis 7/15:


x/(2x-1)=7/15 /*15*(2x-1)


15x=14x-7 /-x


x=-7


Vagyis -7*2=-14 cukor volt a tasakban, ami nem lehet, így nincs megoldás.


Nem lehet, hogy inkább 7/13 a valószínűsége? Arra szépen kijönnek, hogy x=7.

2014. máj. 18. 16:32