Kisérettségi matamatika feladat?


Egy háromszög oldalai cm-ben mérve egész szám. Mekkora lehete a harmadik oldal ha : a=5cm, b=10 cm.

A szímámítási folyamatot is leírná valaki ?



2014. máj. 5. 16:42
 1/10 anonim ***** válasza:

háromszög bármely két oldal összege nagyobb, mint a 3. oldal, ezért 5+10>c -> 15>c

háromszög bármely két oldal eltérése kisebb, mint a 3. oldal, ezért

|5-10|<c -> 5<c

tehát összevonva 5<c<15 mivel csak egész számok lehetnek ezért 6,7,8,9,10,11,12,13,14 cm hosszú lehet a 3. oldal

2014. máj. 5. 16:48
 2/10 reptoid ***** válasza:

Mit tudsz a háromszög oldalairól? 2 összegének mindig nagyobbnak kell lennie, mint a harmadiknak.


Na most próbáld meg.

2014. máj. 5. 16:48
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget ! :)
2014. máj. 5. 16:51
 4/10 anonim ***** válasza:

EZ kisérettségi?

pitagorasz tétel.

2014. máj. 5. 16:51
 5/10 A kérdező kommentje:
DE az nincs oda írva hogy derékszögű háromszög ezért nem tudtam hogy hogyan kell megoldani.
2014. máj. 5. 16:52
 6/10 anonim ***** válasza:
bocsánat, nem is tudom hogy olvashattam oda valahonnét derékszöget. :) vedd úgy, hogy nem válaszoltam :D
2014. máj. 5. 16:54
 7/10 hunsnowboarder ***** válasza:

Használd a koszinusz tételt.


C^2 = a^2+b^2-2*a*b*cos&


(c^2 => azt jelenti hogy c négyzet; cos& => koszinusz alfa)


Tehát:

c^2 = 5*5 + 10*10 - 2*5*10*cos&

c^2 = 125 - 100*cos&


cos& pedig 1 és -1 között mozog de itt fontos észrevenni hogy 1 és -1 nem lehet mert akkor pont 0 fok illetve 180 fok lenne


Ha megnézed koszinusz értékeit akkor c négyzet nagyobb mint 25 és kisebb mint 225. (fontos hogy 25 és 225 nem lehet)


Ebből következik hogy c 6-tól 14-ig lehet egy szám.

Ellenőrzésképp (de példának is jó) ha a c oldal egyenlő 14-gyel akkor az a és a b oldalt közbenzáró szög kb. 135,2349 fokos lesz.

2014. máj. 5. 17:08
 8/10 hunsnowboarder ***** válasza:
Csak most látom az első válaszát. Nos az övé sokkal szebb, érthetőbb és jobb mint az enyém! :)
2014. máj. 5. 17:10
 9/10 hunsnowboarder ***** válasza:

EZ kisérettségi?

pitagorasz tétel.


Rossz válasz. Gondolom Te is tudod, hogy a Pitagorasz tétel csak a derékszögű háromszögekre vonatkozik...

2014. máj. 5. 17:26
 10/10 reptoid ***** válasza:
Szerintem ezt már ő is belátta...
2014. máj. 5. 17:31