Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell tagadni a következ...

Hogyan kell tagadni a következő állítást matematikai módon?

Figyelt kérdés
Minden politikus hazudik.
2014. máj. 2. 17:14
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
85%

Nem minden politikus hazudik.

vagy

Van olyan politikus, aki nem hazudik.

esetleg

Nem igaz, hogy minden politikus hazudik.

2014. máj. 2. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Köszi!
2014. máj. 2. 17:26
 3/18 bongolo ***** válasza:

A "nem minden politikus hazudik" nem teljesen jó szerintem. Nem ugyanaz, mint a "nem hazudik minden politikus", ami jó lenne.

A többi jó. Általában a "minden"-t úgy tagadjuk, hogy "van olyan, ami nem", szóval a második a szokásos tagadás.

2014. máj. 2. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
55%
Milyen különbséget látsz a kettő között? Szerintem a magyar nyelv szabad szórendje mellett ekvivalensek.
2014. máj. 2. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 bongolo ***** válasza:

Az én fülemnek a "nem minden politikus hazudik" azt jelenti, hogy a legtöbb hazudik, de van néhány, aki nem. Nem fér bele az, hogy egyik se hazudik, pedig az állítás tagadásába az bele kell férjen. De lehet, hogy csak az én fülem ilyen...


Bevallom, a "van olyan, aki nem"-et is elsőre hasonlóan hallom, de abba a fogalmazásba belefér nekem az is, hogy egyik sem.

2014. máj. 2. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

Szerintem ez tényleg magánfül, pontosabban az élő nyelv sokrétűbb, és többféle mellékzöngét tartalmaz, mint a logikai interpretáció, de matematikailag ekvivalensek.


Másik hasonló példa: mi a különbség a "fúj a szél, és nem fázom" meg a "fúj a szél, de nem fázom" között?

2014. máj. 2. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:

Lehet a nyelvtanon vitatkozni, de itt matematikai tagadásról szól a kérdés. Tehát a szabatos megoldás: Van olyan politikus, aki nem hazudik.


Egyébként pedig nagyon egyszerű ezeket a tagadásokat megcsinálni minden helyett van olyan, igen helyett nem és ugyanígy visszafelé is.

2014. máj. 2. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
58%
Nem "a" szabatos, hanem az egyik. Pont arról beszélünk, hogy az első válaszoló három jó választ adott, amelyek egymással ekvivalensek.
2014. máj. 2. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező, sok választ kaptál, de nem mindegyik helyes. Ha hallgatsz egy matematikushallgatóra akkor elmagyarázom, hogy kell egy ilyen mondatot tagadni.


A helyes megoldás: Van olyan politikus, aki nem hazudik.


A matematikai tagadásnál az állítást, vagyis az igét kell tagadni. Lehet, hogy a hétköznapilag hasonló megoldások ugyanolyannak tűnnek, de azok nem mindegyike fogadható el ebből a szempontból.

Értelmileg pedig nem az a tagadás, hogy egyik politikus sem hazudik, hanem van olyan aki nem, mert akkor nem mindegyik.


Ennél a kérdésnél sokaknál nem egyértelmű, hogy pontosan miről is van szó, ezt matematikai szempontból, nem hétköznapi logikával kell megoldani.

2014. máj. 2. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
27%

Ugye amikor ekvivalenciát emlegetünk, akkor már te is látod, hogy nem a hétköznapi logikáról van szó.

Azt is tanultad matematikából, egy állításnak több ekvivalens (magyarul egyenértékű) alakja lehet. Aki csak az egyik fogalmazást tartja helyesnek, annak még van tanulnivalója. :-) Hiszen nem a fogalmazás, a szóhasználat számít, hanem a logikai tartalom. (Szakszerűbben: ha két állítás az alaphalmaz ugyanazon elemeire igaz és hamis, akkor azok ekvivalensek, és ha az egyik tagadása egy állításnak, akkor a másik is.)

Én is voltam hallgató valamikor, de már túl vagyok rajta...

2014. máj. 2. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!