Segítség! Hogy kell megcsinálni ezt a feladatot? (fizika 10. o. )


Egy egyenlő szárú háromszög alapja 10, szárai 20 cm hosszúak. (alap AB szakasz)

A pontban q1= 5*10^-6 C

B pontban q2= -3*10^-6 C

Mekkora C pontban a térerősség nagysága és milyen irányú?


Köszi előre is!



2014. ápr. 29. 19:32
 1/6 anonim ***** válasza:

Remélem, nem nagyon számoltam el:


[link]

2014. ápr. 29. 22:08
 2/6 A kérdező kommentje:
De jó! Köszi! :)
2014. ápr. 29. 22:17
 3/6 bongolo ***** válasza:

Először kell rajzolni egy jó ábrát:

[link]

A pozitív töltés tere el mutat a háromszögtől (piros E₁ vektor), a negatívé viszont befelé mutat (kék E₂ vektor).

A nagyságát ugye ki tudod számolni:

E₁ = k·Q₁/r²

és hasonló a képlet E₂-re is.

ahol r = 0,2 m

k = 9·10⁹ Nm²/C²


Az eredő térerősség E₁ és E₂ vektoriális eredője, ami a zöld vektor az ábrán.

Azt a CDEF parallelogrammában kell kiszámolni. Az E₂ vektorral párhuzamos (és azonos nagyságú) a fekete szaggatott DF vektor. A CDF háromszögben a CDF szög szintén γ, szóval az ACB szöggel azonos. Gammát nem ismerjük, de tudjuk, hogy

sin(γ/2) = (AB/2) / (AC) = 5/20 = 1/4


A koszinusz γ kell majd. A kétszeres szög koszinuszának azonosságával ki lehet számolni anélkül, hogy magát a szöget kiszámolnánk, de ha ez nagyon idegen neked, akkor számold ki a szögből.

cos²γ = cos²(γ/2) - sin²(γ/2) = 1 - 2·sin²(γ/2) = 1 - 2/16 = 14/16

cos γ = √14/4


Az eredő térerősség vektor hossza a CF szakasz, amit a CDF háromszögben koszinusztétellel tudunk kiszámolni:

CF² = CD² + DF² - 2·CD·DF·cos γ

E² = E₁² + E₂² - 2·E₁·E₂·cos γ

2014. ápr. 29. 23:32
 4/6 bongolo ***** válasza:
Jól lemaradtam a megoldással, de még az ábránk is egész hasonló :)
2014. ápr. 29. 23:34
 5/6 anonim ***** válasza:
Vajon nem ugyanazzal csináltuk? :)
2014. ápr. 30. 06:13
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi! Már értem, és a dogám is ötös lett. :)
2014. máj. 17. 18:46