Segítséget szeretnék ebben kérni, mert ezek a gyökös feladatok nem nagyon mennek. Köszönöm#másodfokú-egyenlet
2014. ápr. 22. 16:25
1/1 bongolo válasza:
A másodfokú egyenletek szorzat alakja ez:
(x-a)(x-b)=0
Egy szorzat akkor nulla, ha valamelyik tényezője nulla. Vagyis vagy x-a=0, vagy x-b=0.
Ami azt jelenti, hogy a fenti egyenletnek két megoldása (gyöke) van: x₁=a és x₂=b
Most ez kell:
x₁ = 1/2
x₂ = -1/3
Vagyis a=1/2 és b=-1/3
Így ez lett az egyenlet:
(x-(1/2))·(x-(-1/3) = 0
(x-1/2)·(x+1/3) = 0
Ez már akár a végleges megoldás is lehetne (elfogadná a tanár), de szebb alakra is hozhatjuk:
Szorozzuk be mindkét oldalt 2-vel, a bal oldalon az első tényezőt:
(2x-1)(x+1/3) = 0
Aztán szorozzuk be 3-mal is, persze a második tényezőt érdemes a bal oldalon:
(2x-1)(3x+1) = 0
Végezzük el a zárójelesek szorzását:
6x² - 3x + 2x - 1 = 0
6x² - x - 1 = 0