Két természetes szám összege 144. Az egyik háromszor akkora, mint a másik. Melyik ez a két szám?


Egy apának, az anyának és a lányának az életkora összesen 85 év. Az apa 5 évvel idősebb, a lány 25 évvel fiatalabb az anyánál. Hány évesek külön-külön?


Egy osztály 30 tanulója matematikadolgozatának értékelésekor kiderült, hogy a négyes dolgozatok száma kétszerese az ötösökének. Kettes érdemjegy eggyel több lett, mint ötös. Hármas négyszer annyi van, mint kettes, és csak egy tanuló írt elégtelen dolgozatot. Mennyi az ötös, négyes, hármas, kettes dolgozatok száma?


Érdekelne ezeknek a megoldása.

A válaszaitokat előre is köszönöm!



2014. ápr. 21. 14:54
 1/4 anonim ***** válasza:

Mindig azt jelöld el x-el, amihez viszonyítasz. Ha van egy szám, ami kétszer akkora mint a másik, akkor az úgy fog kinézni, hogy a másik az az x, és ami nála kétszer akkora, az a 2x. Tehát, akkor nézzük:


1. Az egyik szám x, a másik, ami háromszor akkora mint az egyik, az értelemszerűen 3x lesz. Ha ezt a kettőt összeadod, akkor 144 lesz, avagy az egyenlet: x+3x=144.


Ha megvan az x, akkor értelemszerűen fel kell szorozni, hogy megkapd a másik számot.


2. Az anya az x, az apa x+5, a lány x-25, ezeknek az összege 85, így az egyenlet:

x+(x+5)+(x-25)=85

Ha megvan az x ( ami az anya életkora ), akkor a szöveg alapján hozzáadással és kivonással ki tudod számolni az összes többit.


3. Az ötöst eljelölöd x-szel, a négyes lesz 2x, a kettes lesz az x+1, a hármas 4*(x+1), és értelemszerűen a végén marad 1 darab egyes. Tehát az egyenlet:


x+2x+(x+1)+4(x+1)+1=30


Ha kijött az x, akkor a szöveg alapján szintén ki tudod számolni az összes többit.

2014. ápr. 21. 15:08
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi, mostámár értem s remélem a dogába is ilyesmi lesz...
2014. ápr. 21. 15:14
 3/4 anonim ***** válasza:

1. Legyen az egyik szám x, ekkor a másik szám 3x. Ezek összege 144:


x+3x=144 /összevonás

4x=144 /:4

x=36, tehát az egyik szám: 36, a másik szám: 3*36=108, ezek összege tényleg 144, tehát jól számoltunk.


2. Mivel anya életkorához van viszonyítva a többi családtag életkora, ezért legyen anya életkora x, ekkor apa x+5, a lány x-25 éves; életkoruk összege 85:


x+x+5+x-25=85 /összevonás

3x-20=85 /+20

3x=105 /:3

x=35, vagyis anya 35 éves, apa 35+5=40 éves, lányuk 35-25=10 éves. Ezek összege 85, tehát jól számoltunk.


3. Itt érdemes az 5-ösök számát x-nek elnevezni; legyen x darab 5-ös dolgozat, ekkor 2x darab 4-es dolgozat volt, a kettesek száma pedig x+1. Mivel 3-as négyszer annyi volt, mint 2-es, ezért 4*(x+1) darab volt belőlük.1-esből csak 1 darab volt, összesen 30 érdemjegy lett kiosztva:


x+2x+4*(x+1)+x+1+1=30 /zárójelbontás

x+2x+4x+4+x+1+1=30 /összevonás

8x+6=30 /-6

8x=24 /:8

x=3, vagyis 3 darab 5-ös dolgozat volt; így 4-esből 3*2=6, 3-asból 4*(3+1)=16, 2-esből 3+1=4, 1-esből 1 darab lett kiosztva. Ezek összege 30, tehát jól számoltunk.

2014. ápr. 21. 15:22
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hogy te -második válaszadó- le is vezetted!
2014. ápr. 21. 16:08